Erdoğan’ın yemin törenine Ermenistan Başbakanı da katılacak

Erdoğan’ın yemin törenine Ermenistan Başbakanı da katılacak
Yayınlama: 02.06.2023

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarınki yemin törenine dünyadan yaklaşık 20 devlet ve hükümet başkanı katılacak. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın ve Katar Başbakanı El Sani’nin de yarın Ankara’ya gelmesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yemin töreni için bazı dünya liderleri Ankara’ya geliyor.
Törene aralarında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kazakistan, Cezayir, Macaristan, Ruanda’nın da olduğu 20’ye yakın ülkenin devlet ve hükümet başkanının, 45’e yakın yabancı ülke bakanının katılması bekleniyor. Liderlerin bazıları yemin töreninin ilk günü Meclis’te yerini aldı. Bazı liderler ise Erdoğan’ın yemin edeceği 3 Haziran günü başkente gelecek.

ERDOĞAN İLE PAŞİNYAN’IN BAŞ BAŞA GÖRÜŞME YAPMASI BEKLENİYOR

Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’in yanı sıra Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Erdoğan’ın yarınki göreve başlama törenine katılacak. Ermenistan Hükümeti Basın Bürosu bilgiyi basınla paylaştı. Yemin töreni 3 Haziran’da Ankara’da TBMM’de saat 15.00’te yapılacak. Paşinyan ve Erdoğan’ın baş başa bir görüşme yapması da bekleniyor. Ermenistan Başbakanı Paşinyan 28 Mayıs’ta Erdoğan’ı yeniden seçilmesinden dolayısıyla tebrik etmişti.

28 Ağustos 2014’te dönemin Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian Erdoğan’ın ilk dönem cumhurbaşkanlığı için Ankara’da yapılan yemin törenine katılmıştı. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen törende dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül görevi Erdoğan’a teslim etmişti.

VENEZUELA LİDERİ MADURO VE KATAR BAŞBAKANI DA TÖRENE KATILACAK

Somali, Cezayir ve Balkan ülkelerinden de katılım devlet başkanı düzeyinde gerçekleşecek. Bazı ülkeler ise dışişleri bakanları ile temsil edilecek. Katar Başbakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman El Sani’nin de TBMM’de liderler için ayrılan locada yerini alması bekleniyor. Rusya adına katılacak isim ise parlamentonun alt kanadı Duma’nın Başkanı Vyaçeslav Volodin olacak. Venezuela Devlet Başkanı Nikolas Maduro da törende olması beklenen isimler arasında. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in de yarınki törene katılacağı duyurulmuştu.