Azerbaycan ve Ermenistan arasında son yaşanan çatışmalarda onlarca asker hayatını kaybetti. Son yaşananlar, 2. Karabağ Savaşı sonrasında taraflar arasındaki en büyük çatışma.

İki taraf da son çatışmaların başlamasından birbirini sorumlu tutuyor.

Ermenistan sınır bölgesindeki kasabaların bombalandığını söyleyip buna yanıt verdiklerini açıklarken, Azerbaycan ilk olarak kendi mevzilerinin saldırıya uğradığını iddia ediyor.

Ermenistan Savunma Bakanlığı’na göre Azerbaycan dünden beri top atışları, insanısız hava araçları ve yüksek kalibreli tüfekler sınır ötesindeki Ermenistan mevzilerine ve aralarında Goris, Jermu, Kapan, Vardenis,  Artaniş ve Ishkhanasar köy ve kasabalarının da yer aldığı sivil yerleşimleri hedef aldı. 

Azerbaycan ise Ermenistan askerlerinin “geniş çaplıı provokasyonları” sonucu ateş açtığını açıkladı. Azerbaycan tarafının açıklamasına göre Ermenistan ordusu dün akşam saatlerinde sınırın Daşkesen, Kelbecer ve Laçın istikametlerinde geniş kapsamlı provokasyonda bulundu ve Ermeni birliklerce Azerbaycan ordusunun mevzileri arasındaki arazilere ve yollara mayın döşendi. Bu durumu önlemek için Azerbaycan ateş açtı.

PEŞİNYAN: 49 ASKER ÖLDÜ

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Ermenistan Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki son çatışmalarda 49 askerini öldüğünü açıkladı.

Çatışmaların şiddetinin bu sabah azaldığını söyleyen Paşinyan, “Ermenistan Savunma Bakanlığı verilerine göre, an itibarıyla ölen 49 kişimiz var ancak bu nihai rakam değil.” dedi.

Azerbayacan’ın Kasım 2020’de Rusya’nın arabuluculuğuyla varılan anlaşmalara yönelik yaklaşımına katılmadıklarını söyleyen Paşinyan, “Ermenistan ve Azerbayacan dahil tüm bölge ülkelerinin bu yolları kullanacağı yaklaşımıyla yolları açmaya hazırız.” diye konuştu.

Azerbaycan tarafı da sayısını açıklamasa da kayıpları olduğunu duyurdu.

ERMENİSTAN: AZERBAYCAN ORDUSU İLERLEME GİRİŞİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

Paşinyan’ın açıklamasın sonrası öğle saatlerinde Ermenistan Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aram Torosyan  bir açıklama yaptı.

Torosyan yaptığı açıklamada, yerel saatle saat 14:00 itibariyle Ermenistan-Azerbaycan sınırının bazı bölgelerinde durumun son derece gergin olduğunu söyledi. Torosyan “Bombardımanın yoğunluğundaki önemli azalışa rağmen, Azerbaycan ordusu Nerkin Hand, Verin Shorzha, Artanish ve Sotk yönünde ilerleme girişimlerine devam ediyor” dedi. Torosyan, sivil altyapının da Azerbaycan birlikleri tarafından hedef alındığını, saldırıda sivillerin yaralandığını söyledi. Açıklamaya göre Savunma Bakanlığı, Ermeni askerleriyle ilgili Azerbaycan Telegram kanallarında yayınlanan videoları detaylı olarak inceliyor. Bunlarla ilgili ek açıklamalar da olacak.

ALİYEV: MEVCUT GERİLİMİN SORUMLULUĞU ERMENİSTAN’A AİTTİR

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in ofisinden yapılan açıklamada ise Aliyev’in silahlı kuvvetlerin komuta kademesiyle Ermenistan’ın sınırdaki çatışmalara ilişkin toplantı gerçekleştirdiği duyuruldu.

Azerbaycan askerlerinin iki devlet sınırında “provokasyonların önlediğini” söyleyen Aliyev “Mevcut gerilimin sorumluluğu doğrudan Ermenistan’ın siyasi liderliğine aittir” dedi.

Aliyev sınır boyunca operasyonel durumun Azerbaycan ordusunun kontrolünde olduğunu da söyledi. 

RUSYA: PUTİN HER TÜRLÜ ÇABAYI GÖSTERİYOR

Bölgede yaklaşık 2 bin kişilik bir barış gücü bulunduran Rusya’dan da bir açıklama geldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov sınırdaki gerilimi azaltmak için Rusya’nın her türlü çabayı gösterdiğini söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gece Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ile telefonla görüştüğünü hatırlatan Peskov, “Yapılan görüşme doğrultusunda şimdi uzman düzeyinde yoğun bir çalışma yürütülüyor. Şimdilik daha fazla bir şey söylemeyeceğim, bu çalışmanın sonuçlarını aldığımız zaman sizleri bilgilendireceğiz.” diye konuştu.

Durumu çözmek için Rusya’nın rolüne değinen Peskov, “Putin, sınırdaki gerilimi azaltmak için her türlü çabayı gösteriyor ve bu çabalar devam ediyor.” dedi.

Erivan’ın Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütüne (KGAÖ) yardım çağrısıyla ilgili Peskov, “Şimdi daha fazlasını söylemek istemiyorum, çalışmalar, çeşitli onaylar devam ediyor. Onay süreci tamamlanmadan bir şey açıklamak istemiyorum.” ifadelerini kullandı.

REİSİ: BÖLGENİN YENİ SAVAŞA TAHAMMÜLÜ YOK

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi Azerbaycan – Ermenistan sınırındaki çatışmalara ilişkin bölgenin yeni bir savaşa tahammülünün olmadığını söyledi.

İran’ın resmi ajansı IRNA’ya göre Reisi, Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’la telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Bölgede gerilimin tırmanmasından duyduğu endişeyi dile getiren Reisi, “Kafkas bölgesi özel koşullardan geçiyor ve ne yazık ki bu bölgeye barış henüz dönmedi. Bölgenin yeni bir savaşa tahammülü yok.” dedi.

Reisi, “Üçlü ateşkes bildirisini imzalayan ülkeler, söz konusu bildirinin hükümlerine bağlı kalmalı ve bölgede gerilim yaratacak her türlü eylemden kaçınmalıdırlar. Kafkas bölgesinin güvenliği İran için çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Ermenistan Başbakanı Paşinyan ise Tahran ve Erivan arasındaki genişleyen ilişkilerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Ermenistan, İran ile her alanda ilişkilerini derinleştirmeye çalışıyor.” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: