Eşbaşkanlar alkış ve zılgıtlarla karşılandı

Eşbaşkanlar alkış ve zılgıtlarla karşılandı
Yayınlama: 19.05.2020

Siirt’te serbest bırakılan HDP’li belediye eşbaşkanları ve partililer, kendilerini bekleyenler tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Milletvekillerin adliye önünde açıklama yapması engellendi.

Görevden alınarak yerlerine kayyım atanan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Baykan Belediyesi Eşbaşkanları Ramazan Sarsılmaz ve Özden Gülmez, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanı Baran Akgül, çıkarıldıkları mahkemece “ev hapsi” şartıyla serbest bırakıldı. Yine, aynı operasyonda gözaltına alınan Siirt Belediyesi Eşbaşkanı Peymandara Turhan, Kurtalan Belediyesi Eşbaşkanı Esmer Baran, Siirt Belediyesi çalışanları Eşref Tekin, Beşir Aksu ve Gülçin Köneş ile Siirt Belediyesi Eşbaşkanlığına seçilmesine rağmen mazbatası verilmeyen Resul Kaçar da, “adli kontrol” şartıyla serbest bırakıldı.

Siirt Belediye Eş Başkanları Serbest bırakıldı

AÇIKLAMAYA İZİN VERİLMEDİ

Serbest bırakıldıktan sonra adliyeden çıkan eşbaşkanlar ve partililer, kendilerini bekleyenler tarafından alkış ve zılgıtlarla karşılandı. Polis, adliye önünde açıklama yapmak isteyen eşbaşkanlara, “eylem yasağı” gerekçesiyle izin vermedi.
Bu sırada görüntü almaya çalışan milletvekilleri danışmanları da polislerce engellendi. Konuşması kesilen HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş ile polis arasında tartışma yaşandı. Valilik kararını gösterilmesini talep eden milletvekillerine ise, kararın valilikte olduğunun söylenmesi dikkat çekti. Yaşanan kısa süreli gerginliğin ardından grup, açıklama yapmak için HDP İl Örgütü binası önüne geçti.

‘HUKUKSUZLUK DEVAM EDİYOR’

Açıklamaya, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, HDP milletvekilleri Ayşe Sürücü, Sıddık Taş ve Hüseyin Kaçmaz ile belediye eşbaşkanları katıldı. HDP’li Beştaş, eşbaşkanların serbest bırakılmasının sevindirici olsa da hukuksuzluğun devam ettiğine dikkat çekerek, “Beledilerimize atanmış kayyımlar oldukça biz direnmeye ve mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.