Ezidi aday Azad Barış: Tüm ötekilerin sesi olacağız

Ezidi aday Azad Barış: Tüm ötekilerin sesi olacağız
Yayınlama: 18.04.2023

AMED – Yeşil Sol Parti Amed milletvekili adayı Azad Barış, Meclis’te bütün ötekilerin sesi olacağını belirterek, “Ezidiler, Aleviler, Çerkezler ve yalnızlaştırılmak istenilen halklar, inançlar olarak hesap soracağız” dedi. 

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), seçim çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Partinin vekil aday listesinde çok sayıda farklı isim yer alıyor ve bu isimler farklı kesimleri temsil ediyor. Bu isimlerden biri de Azad Barış. Ezidî bir Kürt olan Barış, 1969 yılında Urfa’nın (Viranşehir) ilçesine bağlı Karacadağ’ın Zewra köyünde dünyaya geldi. Henüz çocukken ailesi ile birlikte Avrupa’ya göç eden Barış, Almanya’nın Freiburg şehrinde lise eğitimini tamamladı. Üniversite eğitimine Hamburg Üniversitesi’nde devam eden Barış, lisans ve yüksek lisans derecelerini Hamburg Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden, doktora derecesini ise felsefe alanında Leuphana Üniversitesi’nden aldı. İngiltere, Amerikan ve Avustralya’da birçok değişim programına katılan Barış, Leuphana Üniversitesi’nde Kültürlerarası İletişim ve Uygulamalı Kültürel Çalışmalar alanında öğretim görevlisi olarak görev yaptı. 

SOSYAL BİLİM ALANINDA ÇALIŞTI 

Ezidiler başta olmak üzere azınlıklarla ilgili birçok projede yer alan Barış, Avrupa içi entegrasyonu, neoliberalizm ve sosyalizasyon teorileri başta olmak üzere sosyal bilimler alanında çalışmalar yapmakta. Uluslararası birçok gazete ve dergide makale ve yazıları yayınlanan Barış, Alman Sol Hareketi ve Yeşiller içinde siyaset yaptı. 

DAİŞ’in 3 Ağustos 2014’te gerçekleştirdiği Şengal Katliam’ından sonra Halkların Demokratik Kongresi (HDK) ve Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) siyaset yapmaya başlayan Barış, uzun süre HDP Parti Meclisi ve MYK üyeliği yaptı. Bir önceki dönem basından sorumlu HDP Eş Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüten Barış, Yeni Yaşam gazetesi ve Gazete Karınca’ya yazılar yazıyor. Kendisini “otokton Şengalli” olarak gören Barış, anadili Kürtçenin yanı sıra iyi derecede Almanca, İngilizce ve Türkçe biliyor. 

Ezidiler’i temsilen partisinin aday listesinde yer aldığını ifade eden Barış, “10’uncu sıradayım ve bu meseleye 10 numaradan bakıyorum kesinlikle bu işi başaracağız. Öncelik hedefimiz şu; 12 vekil adayından 11’ini çıkarıp Amedspor’u davet edeceğiz ve onlarla ilk maçı biz yapacağız ama tabii ki diğer arkadaşımızı da dışarda bırakmayacağız, 12-0 yapacağız. Bu seçimlerin en büyük kazanımı şu olacak; bu ülkeye, coğrafyaya, halklara iyiliği getireceğiz. Yeni 100 yılda yeni Meclis’te hem bir Kürt olarak, hem Êzidîler olarak, hem de baba, akademisyen olarak yer almaktan çok mutluluk duyuyorum” dedi. 

DEĞİŞİM RÜZGARININ SESİ

Halk buluşmalarında aldıkları tepkilerin çok iyi olduğunu dile getiren Barış, “Coşku hakim ama insanlar aynı zamanda çok öfkeli. Bu öfkeyi coşkuya, neşeye dönüştürmeye çalışıyoruz. Şu anda inanılmaz bir demokrasi direnişi var, o ruhu sokaklarda hissediyoruz.  Halk buluşmalarında herkes değişimin rüzgârının sesini dinliyor. Tek dinlemek istemeyen, görmeyen siyasal iktidar, yani 3 maymunu oynuyor. Bu değişim rüzgârı harika olacak herkes bunu bilsin” diye konuştu. 

AKP iktidarın halklara yönelik baskılarına dikkati çeken Barış, 2015 ve sonrasında yaşananlara işaret etti. İktidarın Kurdistan’da Kürtlere karşı düşmanlık yürüttüğünü ve kentleri yok ederek, halka karşı savaş açtığını söyledi. Bu yok etme siyasetine karşı var oluş siyaseti, direnişle inanılmaz kazanımlar elde edildiğini ifade eden Barış, bunun da öz bilinç ile açığa çıktığını belirtti.  

HALKLARIN BİRLİKTELİĞİ 

“Yaşatılanlara ilişkin sadece Kürtler olarak değil, halkalar olarak hesap soracağız” diyen şöyle devam etti: “Êzidîler, Aleviler, Çerkezler ve yalnızlaştırmak istediği hatta bitirmek istediği halklar, inançlar olarak hesap soracağız. Biz az bırakılmış haklarız. Az bırakılma kavramı çok önemli. Biz kendiliğimizden eksilmedik, az bırakıldık çünkü sürekli ziyana, katliama uğradık, bu katliamların sonucunda elde etiğimiz sonuç şu; omuz omuza vermesek, el ele vermezsek hiç birimizin bir sonraki güne daha güvenli bir şekilde adım atması mümkün değil.” 

‘TÜM ÖTEKİLERİN SESİ OLACAĞIZ’

Parti olarak tüm ötekilerin sesi olduklarını ve Meclis’te onları temsil edeceklerini ifade eden Barış, “Ötekilerin, sokakta özgür gezemeyen kadınların, işçinin ve emekçinin sesiyiz, sermayeye karşıyız. Onun için adımız HDP, onun için adımız Yeşil Sol, onun için ağaçlarımız bir birine benziyor. Birinin dalı diğerine doğru yöneliyor ve bu ağaç gittikçe büyüyecek. Yeşiliz çünkü çevreciyiz, moruz çünkü kadınız, maviyiz çünkü umutluyuz. Meclis’te ve sokakta, meydan okumaların en büklerine yanıt vereceğiz” diye konuştu. 

‘KAYBETME LÜKSÜMÜZ YOK’

Tüm farklı kimlikten halklara çağrıda bulunan Barış, sözlerini şöyle tamamladı: “Özellikle Êzidî halkına ve diğer bütün halkalara, yani az bırakılmış bütün halklara çağrım şudur; Bu seçimleri ciddiye alın, çünkü bu seçimler kaderimizi değiştirecek. Bu kader sadece biz bireyleri bağlayan bir kader değil. Çünkü bu seçimin sonuçları dalga dalga büyüyecek önce Ortadoğu’ya sonra dünyaya yayılacak. Demokrasi inşa edeceğiz ya da totalitarizmle boğuşarak, tek adam rejimiyle ve bunların tahakkümüne karşı mücadele ederek yine bir 100 yılı kaybedeceği. Kaybetme şansımız ve lüksümüz yok, onun için de birlikte kazanmak için omuz omuza mücadele diyorum. Hep birlikte kazanacağız.”