Fırat’ın kıyısından seslendiler: İstismar affına hayır

Fırat’ın kıyısından seslendiler: İstismar affına hayır
Yayınlama: 13.06.2020

Urfa’da kadınlar, Fırat Nehri kıyısında yaptıkları açıklamayla AKP’nin Meclis’e getirmeyi planladığı çocuk istismarı düzenlemesine izin vermeyeceklerini söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Urfa İl Kadın Meclisi ve Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri, çocuk istismarı faillerine af getirecek düzenlemeye yönelik tepkilerini, Halfeti ilçesinde Fırat Nehri’nin kıyısında yaptıkları açıklamayla gösterdi. “İstismara, infaza, kayyuma karşı biz varız” pankartı açılan eylemde HDP Urfa Milletvekili Ayşe Sürücü konuştu.

‘İZİN VERMEYECEĞİZ, DİRENECEĞİZ’

TJA ve HDP İl Kadın Meclisi olarak başlattıkları bir aylık çalışmanın devam ettiğini söyleyen Sürücü, Urfa’daki kadınlar olarak Fırat Nehri’nin kıyısında tutum ve tepkilerini dile getirdiklerini ifade etti. AKP’nin demokratik siyaseti tasfiye etmeye çalıştığına dikkat çeken Sürücü, “Bunu da kadınların kazanımlarına saldırarak yapıyor. Çıkardığı yasalar ile yaşamı kadınlar ve topluma daraltıyor. Pandemi sürecini fırsata çevirerek infaz yasasını çıkardılar. Bu günde gündemlerinde istismar yasası var. Bu yasa ile çocukları istismar eden kişileri bırakmak istiyorlar. Biz bu yasalara karşı her zaman tepkimizi dile getireceğiz. Biz kadınlar olarak boyun eğmeyeceğiz. Biz kadın kazanımlarına karşı yapılacak her saldırıya karşı direneceğiz. Türkiye’de son yıllarda çocuk istismarı 3 kat arttı. İstismar yasası ile bu çocuk tacizcilerini serbest bırakmak ve çocukları tecavüzcüsü ile evlendirmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

SONUNA KADAR MÜCADELE

Kadına yönelik saldırıların her yerde devam ettiğini belirten Sürücü, “Efrîn işgalinden sonra ÖSO çeteleri ve onlara bağlı çete gurupları Efrîn’de katliamalar yapmaya devam ediyor. En son Efrîn’de 16 yaşındaki Melek Nebi Xelil tecavüze uğrayarak katledildi. Xelil’in katledilmesini lanetliyoruz. Nerede olursa olsun kadına yönelik saldırılara karşı tutumumuzu göstereceğiz ve tüm kadınları sahiplenmeye devam edeceğiz. Tüm alanlar kadınların direniş alanıdır. Sonuna kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye belirtti.

Açıklama, “Jin, jiyan, azadî” sloganı ve alkışlar eşliğinde son buldu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.