Jiyan Haber

Hakikatin Peşinde

Gazeteci Aydın: KDP içinde çatlaklar başladı

May 12, 2022

 AKP-KDP’nin Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik planların alt üst olduğunu belirten gazeteci Deniz Aydın, KDP içerisinde çatlakların oluşmaya başladığını söyledi.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Zap, Avaşîn ve Metîna bölgelerine yönelik 28’inci gününde devam eden saldırılarda, şiddetli çatışmalar ve ağır asker kayıplarıyla yaşanıyor. İlerleme sağlayamayan TSK için sendroma dönen Zap, AKP ile işbirliği yapan Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) içinde de krizlere yol açtı. İşbirliği Kürtler tarafından “ihanet” olarak tanımlanan KDP, AKP ile aynı kaderi yaşamaya başladı. Barzani ailesinin saldırılarda yer almasına yönelik tepkiler, KDP içinde çatlak oluşmasına vardı. Federe Kürdistan Bölgesi’ne yönelik saldırılar, KDP içinde başlayan krizi değerlendiren bölgedeki gelişmeleri yakından takip eden gazeteci Deniz Aydın, KDP içindeki çatlağın ileride patlamaya yol açacağını söyledi.

PLANLAR ALT ÜST OLDU

Türkiye’nin saldırılarla tampon bölge oluşturmayı amaçladığına işaret eden Aydın, bu kapsamda bölgede bir yılı aşkındır süren kapsamlı saldırının, bugün Zap bölgesinde yoğunlaştığını söyledi. Aydın, Türkiye’nin bölgeye yönelik planlarının alt üst olduğunu ifade ederek, “Türkiye bütün gücünü bu savaşa yatırdı ama başarılı olmadı. Kışın da devam etti ama istediği gibi olmadı. Türkiye bir yıl içinde yerleştiği tepelerden de çekilmek zorunda kaldı” dedi.

KDP İÇİN TEHLİKELİ OYUN

KDP-Türkiye işbirliğinin 50 yıllık bir geçmişi olduğunu ve bunun günümüzde açık bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çeken Aydın, bu kapsamda TSK’ye bağlı askerlerin KDP eliyle bölgeye yerleştirildiğini söyledi. Aydın, “KDP çok aktif olarak bu savaşa katıldı. Yer yer provokasyonlar oldu. Bu nedenle çok gergin bir hava olduğunu söylemek mümkün. Çünkü KDP şu an aktif olarak bu savaşta yer alıyor. Şêladize üzerinden takviye ediliyor. Bu anlamda bütün alanlarını seferber etmiş durumda. Bu şekilde giderse ne olur bilemeyiz ama KDP çok tehlikeli bir oyunun içinde” diye belirtti.

HASTANELER SALDIRI ÜSSÜNE DÖNDÜ

KDP’nin tüm saldırılara özel güçleri olan Zêrewanî ve Gulan güçleriyle birlikte Pêşmerge Bakanlığı’ndan bağımsız hareket ettiğini dile getiren Aydın, TSK’ye bağlı güçlerin KDP’ye bağlı özel güçlerin kıyafetleriyle de bölgede istihbari çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Bölgede seyyar hastaneler kurulduğuna değinen Aydın, bu üslerin sadece istihbari değil, aynı zamanda saldırı amacıyla da kullanıldığını söyledi.

KDP, AKP’Yİ TAKLİT EDİYOR

KDP’nin muhalif kesimlerle savaş açtığını belirten Aydın, “Bir nevi AKP’nin uyguladığı sert politikayı bölgede uyguluyor. KDP bu anlamda AKP’yi taklit ederek, çok sert bir politika uyguluyor. Sadece tutuklamalar değil, birçok siyasi aktivist ve aydın suikasta kurban gitti. Bu anlamda KDP bir korku imparatorluğu yaratmış durumda” diye konuştu.

KDP İÇİNDE ÇATLAKLAR

Tüm baskılara rağmen KDP’ye yönelik tepkilerin arttığını söyleyen Aydın, “Bu kadar baskıya rağmen halk yine de tepkisini ortaya koydu. YNK’den, Goran Hareketi’nden, yine KDP içinden de tepkiler geliyor. KDP’de de çatlak var. Barzani ailesinin politikaları olarak yorumlanıyor bunlar. Çok ciddi bir baskı olduğu için kamuoyuna çok yansımıyor. Ama ilerisi için ciddi bir patlamanın olacağı söyleniyor. Yine Barzani ailesinin bu tutumunun Güney Kürdistan’ın bütün kazanımlarını bir uçurumun kenarına götürdüğünün farkındalar” dedi.

TÜRKİYE IRAK’I DA TEHDİT EDİYOR

Saldırıların Federe Kürdistan Bölgesi açısından ciddi tehlikeler barındırdığının altını çizen Aydın, bu durumun aynı zamanda Irak’ın farklı bölgelerini de tehdit ettiğini söyledi. Federe Kürdistan Bölgesi’nin tüm kazanımlarının tehlike altında olduğunu ve PKK’nin bu kazanımları korumaya çalıştığını dile getiren Aydın, şunları söyledi: “Siyasi anlamda, diplomasi anlamında adımlar atılmazsa, Türkiye bu politikalarını sürdürmeye devam edecek. Belki bugün planları tutmadı ama yeni yeni planlar devreye koyuyor. Daha fazla duyarlılık, daha ciddi, daha somut adımlar atılmalı. Irak’ın da bu anlamda tepkileri, kınamaları oldu ama somut olarak yeterli değil. Türkiye şu an Osmanlıcılık politikası kapsamında hiçbir yasayı dinlemiyor. Şu an Kürdistan’daki askeri gücünü 2-3 katına çıkardı. Tüm askeri güçlerini buraya sevk etti. Çevre köylere müdahale ediyor. Demografiyi değiştirme adına girişimleri oluyor. Çete takviyesi yapıyor. Bunlar çok ciddi sonuçlar doğurur.”

MUHALEFET TEHLİKEYİ GÖRÜYOR

Federe Kürdistan Bölgesi’ndeki muhalefetin somut adım atmadığını dile getiren Aydın, “Bu anlamda kaygıları çok ciddi. Her ne kadar şu an somut yansıması olmasa da önümüzdeki süreçte çok daha örgütlü şekilde yansıyacağı görülüyor. Bunu çok sık dillendiriyorlar” dedi.

MA