Diyarbakır’da çok sayıda gazetecinin ev baskınlarıyla gözaltına alınmasına birçok siyasetçi ve meslek örgütleri tepki gösterdi

Diyarbakır’da polisler, sabah saatlerinde çok sayıda gazetecinin evine baskın düzenleyerek gözaltılar yaptı. Baskınlarda, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) Eşbaşkanı Serdar Altan, JINNEWS Müdürü Safiye Alagaş, JINNEWS editör Gülşen Koçuk, Mezopotamya Ajansı (MA) editörü Aziz Oruç ile gazeteciler Ömer Çelik, Suat Doğuhan, Ramazan Geciken, Esmer Tunç, Neşe Toprak, Zeynel Abidin Bulut, Mazlum Doğan Güler, Mehmet Şahin, Elif Üngür, İbrahim Koyuncu, Remziye Temel ve Mehmet Yalçın gözaltına alındı.

Sabah saatlerinde yapılan polis baskınlarına çok sayıda tanınmış gazeteci, aydın, siyasetçi ve meslek örgütleri Twitter üzerinden tepki göstererek gazetecilerin serbest bırakılmasını istedi.

ÇGD: HUKUKSUZ

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) yaptığı paylaşımda, “İktidarın basına yönelik yeni sansür kanunu TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeden gazetecilere yönelik baskılar arttı. Diyarbakır’da 16 meslektaşımızın gözaltına alınması ve avukatları ile görüştürülmemesine varan süreç hukuksuzdur” ifadelerine yer verdi.

DAYANIŞMA ÇAĞRISI

Haberin Var Mı İnisiyatifi (HVM), “ Diyarbakır’da sabah baskınıyla 16 gazeteci gözaltına alındı. Aralarında DFG Derneği Eşbaşkanı Serdar Altan’da var. Gerekçe belli değil. Meslek örgütleri ve basın özgürlüğü savunucularını dayanışmaya çağırıyoruz” açıklaması yaptı. 

‘GAZETECİLİK SUÇ DEĞİL’

Gazeteci Ayşegül Karakülhancı, “Bilindiği kadarıyla 20 gazeteci sabahın erken saatlerinde gözaltına alındı. Jinnews bürosu basılarak teknik malzemeye el konulmuş. Sebebi bilinmiyor, avukatla görüştürülmemişler. Bu insanlar gazeteci ve gazetecilik suç değildir” şeklinde tepki gösterdi.

%d blogcu bunu beğendi: