Görme engellilerden bariyer eylemi: ‘Raylarda ölmek istemiyoruz’

Görme engellilerden bariyer eylemi: ‘Raylarda ölmek istemiyoruz’
Yayınlama: 05.08.2023

İstanbul eylem yapan görme engelliler, metro ve Marmaray’da güvenli yolculuk yapabilmek için istasyonlara bariyer kurulmasını istedi. Görme engelliler, taleplerinin yerine getirilmemesi halinde açlık grevine varan eylemler yapacaklarını duyurdular.

Türkiye Görme Engelliler Derneği, raylı sistemlerde görme engellilere yönelik düzenlemeler yapılması çağrısında bulundu.

İstanbul Kadıköy’deki Marmaray Ayrılıkçeşmesi durağında eylem yapan görme engelliler, taşıdıkları dövizler ve attıkları sloganlarla, taleplerini dile getirdi.

‘BAŞKAN CANLAR YANMASIN DİYE TOPLANDIK’

Türkiye Görme Engelliler Derneği Başkanı Fatih Karadayı, güvenli yolculuk talebiyle toplandıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Burada artık engelliler, insanlar ölmesin diye toplanmış bulunuyoruz. 2020 yılında Ankara’da görme engelli bir dava arkadaşımız Tahir Kermen metro altında kalmak suretiyle feci şekilde can vermiştir. Başka canlar yanmasın diye buradayız. Bizler küçücük önlemlerle çok büyük hayatlar kurtarılabileceğine inanıyoruz. Bariyer yapılırsa hem görme engelliler raylara düşmeyecek, çocuklar ve tansiyon hastası yaşlılar. Hem de intiharlar olmayacak. O nedenle diyoruz ki, raylarda ölmek istemiyoruz .Eğer haklı taleplerimiz gerçekleştirilmezse daha farklı eylemler yapacağız. Açlık grevine kadar gideceğiz.”

‘KILAVUZ ÇİZGİ YETERLİ DEĞİL’

Eyleme katılan Nurşen Korkmaz da “Biz Metro İstanbul ile defalarca görüştük. Hatta raporlarımızı da kendilerine ilettik. Biz metroların yeteri kadar güvenli olmadığını onlara hem sözlü hem yazılı olarak ilettik. Kılavuz çizgi şart ama bariyer de gerekli. Çünkü düşmelerin önüne geçilmiyor bariyer olmadığı için. Çekmeköy metrosunda bariyer varsa, yeni yapılan metrolarda bariyer varsa eskilerinde de bu şart” diye konuştu. (DHA)