Hakkâri’de 3 yere 4 bin 799 ‘seçmen’ kaydırıldığı tespit edildi

Hakkâri’de 3 yere 4 bin 799 ‘seçmen’ kaydırıldığı tespit edildi
Yayınlama: 19.12.2023

DEM Parti Hakkâri İl Seçim Komisyonu, son seçimde birinci oldukları Şemzînan ve Çelê ilçeleri ile Bajêrge beldesine 4 bin 799 seçmenin kaydırıldığını tespit etti.  

AKP’nin 2019 yerel seçimlerde taşımalı asker, korucu ve polis oylarıyla kazandığı sınır bölgesindeki kentlerde, benzer bir konu yeniden gündemde. Hakkari’de 2019 yılında taşımalı seçmenlerle AKP yönetimine geçen Şemzînan (Şemdinli) ve Çelê (Çukurca) ilçeleri ile Gever’e (Yüksekova) bağlı Bajêrge (Esendere) beldesine binlerce seçmen kaydı yapıldığı belirtildi. 

4 BİN 799 SEÇMEN TAŞIMASI 

AKP, 2019 yerel seçimlerinde Şemzînan’ı 154, Çelê’yi bin 94 ve Bajêrge (Esendere) belde belediyesini ise 115 oy farkla aldı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti), 14 Mayıs seçimlerinde söz konusu kentlerin 3’ünde de birinci parti oldu.

Colemêrg İl Seçim Komisyonu’nun tespitlerine göre, 3 ilçeye son yerel seçimlerden sonra 4 bin 799 seçmen taşıması yapıldı. Komisyonun tespitlerine göre; Çelê’ye 2 bin 29,  Şemzînan’a 2 bin 100 ve Bajêrge’ye 670 seçmen taşıması yapıldı. Bu rakamların önümüzdeki yerel seçimlerin sonuçlarına etki etmesinden kaydı duyuluyor. 

ŞAHİN: AKP TAŞIMALI OYLARLA KAZANDI

Konuya dair konuşan DEM Parti Colemêrg İl Seçim Komisyonu üyesi Kadir Şahin, 2019 yılında yaşananları hatırlattı. 2019 yılında yaptıkları tüm başvuruların seçim kurulları tarafından reddedildiğini aktaran Şahin, “AKP, Colemêrg’te 2019 yılı seçimlerinden halkın iradesiyle değil, taşımalı seçmenlerle belediyeleri kazandı. AKP aldığı belediyelerin tamamını asker-polis taşımalı oylarıyla kazanmıştır” dedi.

BİR MAHALLENİN YÜZDE 55’İ YABANCI SEÇMEN

Tespit ettikleri durumlara değinen Şahin, Bajêrge beldesine bağlı Merkez mahallesinde yaşayan seçmenlerin yüzde 55’inin mahallede ikamet etmeyen kişilerden oluştuğunu aktardı. Şahin, AKP’nin seçmen taşıması yaptığını ve kentteki kimi kurum ve kuruluşlarla birlikte hareket ettiğini söyledi. Şahin, “Seçmen kayıtları ve önceki yılların ikametgah verilerinin tespitlerini de yaptık. Sonrasında ilçe seçim kurulu ve nüfus müdürlüklerine ‘ne kadar seçmen taşıması yapıldığına’ yönelik gerekli başvuruları yaptık. 10 Ekim 2023’ten bu yana Çelê, Şemzînan ilçesi ve beldelerinde oy taşımaları yapılıyor. Çelê’de 2 bin 29, Şemzînan’da 2 bin 100 ve Bajêrge’de ise 670 seçmenin net olarak taşındığını gördük” bilgilerini paylaştı. 

İlgili kurumlardan “itirazlar seçim takvimi başladıktan sonra yapılacaktır” cevabı aldıklarını ifade eden Şahin, “Verilen cevaba şaşırmadık çünkü aynı kurumlar, 2019 yılında da aynı cevabı verdi. Bu kirli organizasyonların peşini bırakmayacağız. Hangi seçmenin daha önce nerede ikamet ettiğinin tespitlerini tek tek yaparak, taşındıkları yerde oy kullanmalarına engel olacağız” diye konuştu. 

‘HANELERİ KONTROL EDELİM’

Söz konusu durumun “irade gaspı” olduğunu vurgulayan Şahin, “Halk kimi seçmek istiyorsa o başkan olmalı ve görev ona verilmelidir. Bu tür organizasyonlar sadece irade gaspıdır. Herkes kendi hanesini kontrol etmeli, kaç seçmenin olduğuna bakmalı. Yapılan oy kaydırmalarına ilişkin yürütülen oyunlara karşı halkımızın bizi bilgilendirmesini istiyoruz” çağrısı yaptı. 

Şahin, şunları söyledi: “Özellikle Çelê ve Şemzînan sakinleri, belediye başkanlığı seçilirken taşımalı seçmenlerle göz yummamalılar. Halkımız kentlerine ve oylarına sahip çıkmaları gerekiyor. Taşımalı seçmenle seçilecek belediye başkanları, halkımızın iradesi değildir.”