Hakkari’de 6 kişi daha tutuklandı

Hakkari’de 6 kişi daha tutuklandı
Yayınlama: 17.05.2024

Hakkari’de 15 Mayıs’ta gözaltına alınan 11 kişiden 6’sı tutuklandı, 5 kişi de adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Hakkari merkez de 15 Mayıs günü sabah saatlerinde Hakkari İl Emniyet ve Hakkari İl Jandarma Müdürlüğünde birçok adrese ev baskını düzenlendi. Baskınlarda, Ali Sönmez, Umut Tan, Hacı Sönmez, Seyithan Durgun,  Baran Demhat Bilicanioglu, Hasan Akar, Hatip Aksaç, Muharrem Özbek ve Büşra Turan, Çetin Pala ve Rojin Esin “örgüt propagandası”, “sanal medya paylaşımları” ve “Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” iddiasıyla gözaltına alındı.

Emniyetteki ve karakol ifadelerinin ardından yurttaşlar, adliyeye sevk edildi. Savcılık ifadesi alınan 11 kişiden 5’i adli kontrol şartı tedbirlerinin uygulanması kararıyla serbest bırakılırken diğer 6’si ise  “örgüt propagandası” ve “örgüt üyeliği” iddialarıyla tutuklama talebiyle Hakkari Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi. Hakimlik yurttaşlardan, Hatip Aksaç, Hasan Akar, Muharrem Özbek, Seyithan Durgun, Baran Demhat Bilicanoğlu’nu aynı gerekçelerle tutukladı.  

Tutuklanan 6 kişi Van Yüksek Güvenlikli Cezaevine gönderildi. Son 10 gün içerisinde Colemêrg’te yapılan iki ayrı operasyonda toplamda 14 kişi tutuklandı.