Hakkında 52 taciz şikayeti olan doktor görevinin başında

Hakkında 52 taciz şikayeti olan doktor görevinin başında
Yayınlama: 07.06.2023

Hakkında bugüne kadar 52 taciz şikayeti olan Dr. İ. Hakim’in göreve dönmesine tepki gösteren Dersim Kadın Platformu, “Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır” dedi. 

Dersim Kadın Platformu, taciz iddialarıyla yargılanan ve cezasızlığın ardından görevine iade edilen İ. Hakim adlı doktora ilişkin açıklama yaptı. Pêrtag (Pertek) ilçesi 70’inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi önünde bir araya gelen kadınlar, burada “Tacizci doktor istemiyoruz” sloganlarıyla yürüyüş düzenledi. 

TACİZLE GÜNDEMDE

Yürüyüş sonrası hastane önünde açılan “Tacizi aklama, yargıla” yazılı pankartın ardından Kadın Platformu adına konuşan Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Dersim Şube Eşbaşkanı Serap Kahraman, 2015 yılında Pertek 70’inci Yıl Cumhuriyet İlçe Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başlayan İ. Hakim’in çalıştığı süre boyunca hastalarını taciz etmekle gündeme geldiğini, bu tacizlerin defalarca basın yolu ile kamuoyunda gündem olduğunu hatırlattı 

DOKTOR HAKKINDA İZMİR’DE 37 TACİZ ŞİKAYETİ VAR

Son olayda tacize uğrayan iki kadın hastanın savcılığa başvuru yapması neticesinde şahsın Nöbetçi Mahkeme tarafından tutuklandığını ancak daha sonra serbest bırakıldığını hatırlatan Kahraman, Hakim’in 5 Haziran’da göreve başlatıldığı bilgisini paylaştı. 

İ. Hakim’in 2008 yılında görev yaptığı İzmir’de 37 kadın hasta tarafından şikayet edildiğini ancak adli soruşturma başlatılmadan sadece idari soruşturma açıldığını belirten Kahraman, yine maaş kesim cezasına çarptırıldığını kaydetti.  

GÖREVE DÖNMESİ ENDİŞEYE NEDEN OLDU

İ. Hakim hakkında 24 Nisan 2008’de İzmir İl Sağlık Müdürlüğü’ne verilen ifadelerin raporlaştırıldığını ancak Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderilmediğini hatırlatan Kahraman, “İ. Hakim’in o dönem ilişkisi olduğu FETÖ tarafından olayın üstünün kapatıldığı iddia edilmiştir. 2009 yılında Tunceli Devlet Hastanesi’nde acil serviste çalıştığı esnada taciz ettiği kadın hastaların yakınları tarafından dövülmüş, Ovacık’a ardından da Hozat’a geçici görevle gönderilmiştir. Hozat’ta bir çok kadın hastayı taciz etmiş, verilen 3 şikayet dilekçesi ise işleme konulmamıştır. Kadın hastaların ve yakınlarının tepkisine sessiz kalınmış ve sadece ihtar ve puan silme cezası verilmiştir. Son olarak Pertek’te çalıştığı sırada taciz ettiği kadın hastaların şikayeti ile tekrar gündeme gelen İ. Hakim Asliye Ceza Mahkeme’sinin beraat kararı ve idarenin onayıyla görevine başlaması halkta tepki ve endişeye yol açmıştır” ifadelerinde bulundu. 

‘KADINLAR VE ÇOCUKLAR TEHDİT ALTINDA’

Çalıştığı her hastanede kadın hastaları taciz eden ve hakkında toplam 52 şikayet bulunan bu kişinin ödül gibi aynı hastanede göreve başlamasının insanlık onuruna, kadın ve çocuk sağlık hakkına erişimine saldırı olduğunu söyleyen Kahraman, “Mesleğini kullanarak kadın hastaları taciz eden İ.Hakim 657 sayılı devlet memurları kanununun 125/E göre ihraç edilmeli ve yargılanmalıdır. Bu kişi burada olduğu sürece kadınlar ve çocuklar tehdit altındadır.  Bir kız kardeşimizin, bir kadın arkadaşımızın daha cinsel tacize maruz kalmasına tahammülümüz yok. Kadın düşmanı politikalar bitene, haklarımızı kazanana kadar mücadeleye devam edecek, bu durumun takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.