HDP: DEDAŞ fırsatçılık ve tefecilik yapıyor

HDP Tarım Komisyonu Sözcüsü Rıdvan Turan, “DEDAŞ fırsatçılık ve tefecilik yapıyor; bölge insanını toplu olarak cezalandırıyor” başlı yazılı açıklama yaptı.

HDP: DEDAŞ fırsatçılık ve tefecilik yapıyor
Yayınlama: 22.05.2020

HDP Tarım Komisyonu, DEDAŞ ve DSİ gibi kurumların, borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle çiftçilerin desteklemesine bloke koydurduğunu belirterek, “fırsatçılıktan, tefecilikten başka bir şey değildir” açıklaması yaptı.

HDP Tarım Komisyonu Sözcüsü Rıdvan Turan, “DEDAŞ fırsatçılık ve tefecilik yapıyor; bölge insanını toplu olarak cezalandırıyor” başlı yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Türkiye’de çiftçilerin korunması, tarımsal desteklemelerle geleceklerini görmeleri ve yatırımlarını güvenilir bir şekilde yapmaları amacıyla etkin bir tarım politikasının uygulanması gerekmektedir” denildi.

AKP’nin tarım politikaları nedeniyle çiftçilerin bahar mevsimini borçla karşıladığı belirtilen açıklamada, “Ancak AKP’nin tarım politikaları çiftçiyi korumaktan öte serbest piyasa mantığına göre, çiftçinin en temel sorunu maliyetlerin yüksek olmasıdır. Son yıllardaki elektrik ve sulama gibi temel girdilerdeki fahiş fiyatlar, çiftçilerin borç yükünü daha da artırmaktadır. Bununla birlikte, çiftçilerin aldıkları desteklerin önemli bir kısmı da borçlarından dolayı bankalarda bloke edilmektedir. Bu bağlamda, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş (DEDAŞ) ve Devlet Su İşleri (DSİ) gibi kurumlar, borçlarını ödemedikleri gerekçesiyle haksız ve hukuksuz bir şekilde çiftçilerin desteklemesine bloke koymaktadır. Bu kurumlar, Danıştay 10’uncu Dairesi’nin oy çokluğuyla aldığı ‘çiftçinin desteklemelerine el konulmayacağına’ dair karara rağmen çiftçilerin tarımsal desteklemesine bloke uygulamaktadır” ifadelerini kullandı.

HUKUKSUZ UYGULAMALAR

Açıklamada, şöyle denildi: “AKP, bir yandan Kürtlerin iradesini hiçe sayarak HDP’nin sahip olduğu belediyelere kayyım atarken, diğer taraftan Kürtlerin ekonomik kaynaklarını sömürmekte ve çiftçinin cebindeki paraya DEDAŞ ve DSİ eliyle el koymaktadır. Özellikle Kürtlerin yoğun yaşadığı 6 ile dağıtım hizmeti veren DEDAŞ’ın bu uygulaması kayyım anlayışının çiftçilere bakan yüzünden başka bir şey değildir. Başta Şanlıurfa, Mardin olmak üzere birçok ilde yaklaşık binlerce çiftçinin en büyük sorunu haline gelen elektrik kesintilerinin ardından DEDAŞ ve DSİ’nin desteklemelerine el koyması fırsatçılıktan, tefecilikten başka bir şey değildir. Son olarak Mardin’in Kızıltepe ve Derik ilçelerinde çiftçilerin elektrik borçlarını gerekçe yapan DEDAŞ, birçok yerde elektrik kesemeye başlamıştır.”

Açıklamada, “DEDAŞ’ın hukuksuz ve korsanvari uygulamalarının bir kenara bırakıp tarımsal üretim alanları ve yaşam alanlarındaki elektrik kesintilerine derhal son vermeli” çağrısı yapıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.