Kürtçe Bêrû tiyatro oyununun yasaklanmasına tepki gösteren HDP, yasaklama kararının derhal kaldırılması gerektiğini belirterek, “Kürtçe ve Kürt tiyatrosu yasaklanamaz” açıklaması yaptı.  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitim Politikaları, Spor, Kültür ve Sanat Komisyonu, İstanbul Gaziosmanpaşa’da Teatra Jîyana Nû’nun sahneleyeceği Bêrû: Klakson Borizan Birt oyununun, gösterime saatler kala “Kamu düzenini bozabileceği” gerekçesiyle yasaklanmasına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Komisyon sözcüsü Sevtap Akdağ Karahalı imzasıyla yapılan açıklamada, “Nobel Edebiyat Ödüllü İtalyan yazar Dario Fo’nun ‘Yüzsüzler’ adlı tiyatro eseri sadece ve sadece Kürtçe sahnelenmek istendiği için iktidar tarafından yasaklandı” denildi. Tiyatrocuların basın tarafından hedef gösterildiğine dikkat çekilen açıklamada, “Haftalardır havuz basını ve Aydınlık gibi ırkçı gazetelerin ‘Teröristler İBB sahnesinde’ şeklinde yaygara koparmasının ardından devletin Kürt ve Kürtçe düşmanı kodları bir kez daha devreye girdi ve bu defa görev, bir ilçe kaymakamına verildi” diye belirtildi.   

İLK KÜRTÇE OYUN

 Oyun sahnelenmiş olsaydı Şehir Tiyatroları’nın 106 yıllık tarihinde bilinen ilk Kürtçe oyun gösterimi olacağını belirtilen açıklamada, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, Ekim programında Kürtçe bir oyuna da yer vermişti. Mezopotamya Kültür Merkezi’nin tiyatro grubu olan Teatra Jiyana Nû Dario Fo’nun oyunu ‘Bêrû’ (Yüzsüz) ile Şehir Tiyatroları Gaziosmanpaşa Sahnesi’nde sahnelenecekti. Ancak, Kürtçeye düşmanlık politikası ‘Bêrû’nun seyirciyle buluşmasını engelledi” ifadeleri yer aldı. 

‘KÜRT OLAN HER ŞEYİ YASAKLAMAK’

 “Bu olayda söz konusu kaymakamlığın küçük bir rol aldığını, asıl emrin ‘Kürt olan her şeyi yasaklamak’ politikasını çizgi haline getiren iktidardan geldiğini biliyoruz” denilen açıklamanın devamında, şunlar kaydedildi: “Bu utanç verici karar, tiyatro tarihine de geçecek, yıllar sonraki kuşaklar, bir tiyatro oyunuyla ‘Kamu güvenliğinin nasıl bozulacağını’ merak edeceklerdir. Ama iktidarın ve onun emirlerini yerine getiren mülki amirlerinin bilmedikleri bir şey var: Ne tiyatro ne de dil, devletlerin kara kaplı kitaplarının cenderesine sığar. Dil ve tiyatro, yasaklarla ehlileştirilemez. Ve en önemlisi tiyatro, kindar değildir ama şaşmaz bir belleğe sahiptir; bir gün, bir yerde, havaya uçuşan bir replikle kendisini zincirlemek isteyenlere gereken cevabı verir. 

HER YER KÜRT TİYATROSUNUN MEKÂNIDI

Uzun süredir istikrarlı şekilde varlığını sürdüren ve birçok başarılı çalışmaya imza atan Teatra Jiyana Nû, Kürt tiyatrosunun gururudur; hayatında yasaktan başka kelime öğrenememiş olanların altını imzaladığı kâğıt parçaları, Kürt dilinin ve tiyatrosunun önünü kesemez. Ne Kürtçe ne de Kürt Tiyatrosu kaymakamların icazetiyle var olmuştur; her ev Kürtçenin yuvasıdır, üç direk ve bir perdenin olduğu her yer Kürt tiyatrosunun mekânıdır. Teatra Jiyana Nû, yürüyüşüne bundan sonra da başı dik devam edecek, yirmi birinci yüzyılda bir dili ve bir tiyatro oyununu yasaklamanın zilleti ise bugünkü ceberrut iktidara ait olacaktır. Yasak kararı derhal kaldırılmalıdır. Kürtçe ve Kürt tiyatrosu yasaklanamaz.”

%d blogcu bunu beğendi: