HDP: Mayıs ayı şehitlerinin mücadele mirasını büyüteceğiz

HDP: Mayıs ayı şehitlerinin mücadele mirasını büyüteceğiz
Yayınlama: 18.05.2022

İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil, Haki Karer ve Dörtler’in yeni yaşam ve eşitlik için mücadele ettiğini kaydeden HDP MYK, “Onların şahsında Mayıs ayında halklarımızın gelecek umudu olan tüm devrimcilerin anıları önünde mücadele etme sözümüzü yeniliyoruz” mesajı paylaştı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), Mayıs ayı şehitlerine dair yazılı açıklama yaptı. “Özgürlük ve eşitlik yolunda ölümsüzleşenleri saygıyla anıyoruz” vurgusu yapılan açıklamada halkların adil ve demokratik şekilde yaşaması için bu topraklarda on binlerce devrimci, sosyalist ve yurtsever insanın yaşamını yitirdiği hatırlatılan açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Mayıs ayı Türkiye demokrasi ve devrim mücadelesinde sayısız ismin ölümsüzleştiği ayların başında geliyor. Bu uğurda hayatını kaybedenler ortak değerlerin ve gelecek güzel günlerin umudu olarak tarihin temiz sayfalarındaki yerlerini aldılar. 

DİRENMENİN ADI KAYPAKKAYA

 Halklarımızın geleceği ve kolektif yaşamı için mücadele eden devrim ve sosyalizm mücadelesinin önder isimlerinden İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer, Dörtler ve daha adını sayamadığımız yüzlerce devrimci, Mayıs ayında faşizme karşı direnerek yaşamını yitirdi. 18 Mayıs 1973 tarihinde ser verip sır vermeyen, Diyarbakır zindanlarında devrim ve özgürlük ateşini harlayıp, faşizmi yenilgiye uğratan İbrahim Kaypakkaya, direnmenin adı olarak mücadele tarihindeki yerini aldı. 

NURHAK’TAN 4’LERE 

31 Mayıs 1971 tarihinde Sinan Cemgil ve arkadaşları, emperyalizme ve her türden gericiliğe karşı Nurhaklarda özgürlüğün ve direnmenin adı oldular. Türk ve Kürt halkının ortak mücadelesine atılan ve bir komplo sonucu 18 Mayıs 1977 Antep’te katledilen Haki Karer, bu topraklardaki enternasyonalist mücadelenin tohumlarını attı. 12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin tüm zulüm ve vahşetine karşı boyun eğmeyen ve tarih sayfalarında Dörtler olarak yer edinen Ferhat Kurtay, Mahmut Zengin, Eşref Anyık ve Necmi Öner, bedenleriyle özgürlük meşalesine dönüştü. 

MÜCADELE SÖZÜMÜZÜ YENİLİYORUZ 

HDP olarak; yeni yaşam, özgürlük ve eşitlik için mücadele eden, bu uğurda hiçbir kişisel beklentiye girmeden halklarımızın geleceği için en büyük bedeli ödeyen İbrahim Kaypakkaya, Sinan Cemgil ve arkadaşları, Haki Karer ve Dörtler şahsında Mayıs ayında halklarımızın gelecek umudu olan tüm devrimcilerin anıları önünde mücadele etme sözümüzü yeniliyoruz. Onların mücadele mirasını, bıraktıkları umudu daha büyüterek, demokrasiyi, özgürlüğü ve eşitliği bu topraklara mutlaka getireceğiz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.