HDP’den Demirtaş açıklaması

HDP’den Demirtaş açıklaması
Yayınlama: 19.06.2020

AYM’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş hakkında verdiği karara ilişkin açıklama yapan HDP MYK, “Demirtaş’ın iktidar tarafından tutulduğu konum bir kez daha itiraf edilmiştir: Siyasi rehine” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK), HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilen ihlal kararına ilişkin yazılı açıklama yayımladı.

HDP MYK tarafından yapılan açıklamasında kararın “Demirtaş’ın yargı sürecinin adı mahkeme kararları eliyle de konulmuştur: Yasadışılık! Ve Demirtaş’ın iktidar tarafından tutulduğu konum bir kez daha itiraf edilmiştir: Siyasi rehine!” anlamına geldiğine dikkat çekti.

MYK tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

“Yürütmenin hatta bizzat Saray’ın, önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş’ın tahliyesine ilişkin mahkeme kararlarına ilişkin ani ve hukuk dışı refleksleri, sadece Demirtaş’ın maruz kaldığı hukuksuzluğu değil, ülkede adaletin çöküşünü de göstermesi bakımından önemli ve üzerinde durulması gereken bir mesele halini almıştır.

CUMHURBAŞKANI’NIN SÖZLERİ HATIRLATILDI

Bilindiği üzere Demirtaş hakkında dört kez tahliye yönünde karar verilmiş, ancak dördünde de adaletin terazisi iktidardan yana eğilmiştir. 4 Kasım 2016 yılında vuku bulan tutukluluk haline dair 20 Kasım 2018 tarihinde AİHM tarafından verilen Demirtaş kararında, tutukluluk sürecinin siyasi olduğu vurgusu yapılmış; tam da tahliye koşullarının oluştuğu noktada Cumhurbaşkanı tarafından yapılan ‘Biz de karşı hamlemizi yaparız, işi bitiririz’ şeklindeki açıklama neticesinde başka bir dosyadan mahkûmiyet kararı verilerek Demirtaş’ın cezaevinden çıkışı engellenmişti.

2 Eylül 2019’da yargılamanın yürütüldüğü mahkemece adli kontrol şartıyla tahliye edilmesine dair karar yerine getirilmezken, 1. Yargı Paketi kapsamında mahsup talebini sürüncemede bırakılarak Demirtaş hakkında soruşturma yürütülmeyen bir dosyadan tekrar tutuklanmasıyla yerine getirilmedi.

AYM’DE İHLAL KARARI VERDİ ANCAK HALA CEZAEVİNDE

Şimdi ise AYM, Demirtaş hakkında hak ihlali kararı verdi ancak Demirtaş hala cezaevinde. Hukuk, bu tutuklamanın yasa dışı olduğunu verdiği kararlarla dile getirmiştir. Türkiye’deki mahkemeler çekingence de olsa, bu tutukluluğu doğru bulmadıklarını verdikleri tahliye kararları ile ifade etmiştir.

Demirtaş’ın yargı sürecinin adı mahkeme kararları eliyle de konulmuştur: Yasadışılık! Ve Demirtaş’ın iktidar tarafından tutulduğu konum bir kez daha itiraf edilmiştir: Siyasi rehine!
Demirtaş’a yönelik yürütülen yargı süreci yasadışıdır ve Demirtaş siyasi rehinedir. İktidar tam dört kez verilen ihlal ve tahliye kararlarının yerine getirilmesini engelleyerek ülkede yasadışı bir rejimin hakim olduğunu ilan etmiş bulunmaktadır. Ancak iktidar ateşle oynamaktadır.

DEMİRTAŞ KARARI TÜRK YARGISININ TURNUSOL KAĞIDI

Bir ülkede adaleti sağlamaz, adaletin temeline dinamit koyarsanız kendinizle beraber tüm toplumu derin bir kuyunun dibine atmış olursunuz. Demirtaş kararı Türkiye yargısının turnusol kağıdıdır. Bu noktada iktidara değil; halkımıza, demokrasi ve hukuka inananlara, bu karanlık girdaptan çıkmak isteyenlere sesleniyoruz. Vicdanlı hakimlere sesleniyoruz. Cesaretin hepimizi bu karanlıklardan çıkaracağına inanıyoruz.”

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.