HDP’den gençlere çağrı: Dönüşüm sürecine katılın

HDP’den gençlere çağrı: Dönüşüm sürecine katılın
Yayınlama: 05.06.2023

HDP Gençlik Meclisi, seçim sonuçlarına dair eleştiri-özeleştiri süreçlerini işleteceklerine işaret ederek, “Tüm gençleri başlattığımız demokratik dönüşüm sürecine katılmaya çağırıyoruz” çağrısı yaptı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi Yürütme Kurulu, seçim sonuçlarına dair yazılı açıklama yayınladı. Açıklamada, “Her türlü baskı ve hilenin süreklileştiği bu dönemde, Türkiye ve Kürdistan halkları demokratik iradesine sahip çıkma mücadelesi verdi. Gençler başta olmak üzere Türkiye ve Kürdistan halkları yoğun katılımla iradesini sandıklara yansıttı. Bu süreçte iktidarın gençlere geleceksizliği dayatmasına ve gençliği tamamen nefessiz bırakma politikalarına karşı, hem sokaklarda hem de seçimlerde değişim talebini güçlü bir şekilde ortaya koydular” denildi.

RADİKAL ELEŞTİRİ-ÖZELEŞTİRİ SÜRECİ

HDP’nin seçimlerde aldığı sonuçlarda eksikliklerin ve yetmezliklerin etkili olduğu aktarılan açıklamada, “Yurtsever halkımızın ve demokratik kamuoyunun beklentilerine ve ihtiyaçlarına cevap olmakta yetersiz kaldığımızı tespit ediyoruz. Bu tespitlerin gereği olarak partimiz yeniden yapılanma ekseninde kongre sürecini başlattı. Kongre sürecinde hem geçmişin muhasebesini yapmak hem de yeni mücadele dönemine hazırlanmak için kapsamlı çalışmalar gerçekleştirerek, Türkiye’nin dört bir yanında başta gençler olmak üzere toplumun tüm kesimleriyle bir araya geleceğiz. Bu çalışmalarda radikal eleştiri-özeleştiri sürecini işleterek eksiklik ve yetmezliklerimizi belirleyecek, geleceğin siyasetini inşa etmeye güçlü bir şekilde devam edeceğiz” diye kaydedildi.

‘SEÇİM SONUÇLARI BİR SON DEĞİL’

“Geleneğimiz için seçim sonuçları bir son değil, mücadelenin yükseltilmesi için her zaman yeni bir başlangıç olmuştur” vurgusu yapılan açıklamada, seçimlerin, gençlik mücadelesinin sadece bir aşamasını oluşturduğu ifade edildi. Açıklamada, “Siyasetin nabzı ise sokakta, fabrikada, tarlada, yani bulunduğumuz her alanda atmaktadır. Bu kapsamda HDP Gençlik Meclisleri olarak yeni dönemde tarihten aldığımız sorumlulukla rolümüzü oynayacağımıza, yurtsever halkımızın bizden beklentilerini de esas alarak yeniden yapılanma sürecine güçlü bir şekilde dahil olacağımızı duyuruyoruz. Partimizin yeniden yapılanma sürecinin güçlü şekilde gerçekleştirilmesi ve Türkiye’de demokratik mücadelenin bir üst aşamaya çıkarılması için Gençlik Meclisi olarak tüm gençleri bu sürece katılmaya ve demokratik değişimi sağlamaya çağırıyoruz. Genç başladık, genç başaracağız” çağrısına yer verildi. (MA)