HDP’den Özdağ ve Kılıçdaroğlu’nun özel protokolüne ilk yorum: ‘Sindirebileceğimiz bir tablo değil’

HDP’den Özdağ ve Kılıçdaroğlu’nun özel protokolüne ilk yorum: ‘Sindirebileceğimiz bir tablo değil’
Yayınlama: 22.07.2023

Halkların Demokratik Partisi’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı ve Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Muş Milletvekili Sezai Temelli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ arasında yapılan ‘gizli protokol’ ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Independent Türkçe’den Abdulhakim Günaydın’a konuşan Temelli, pazarlık siyasetine karşı olduklarını söyleyerek protokolün yapıldığına ilişkin HDP veya Yeşil Sol Parti ile herhangi bir bilgi paylaşılmadığı gibi konudan da haberdar olmadıklarını söyledi.

‘ALTILI MASA SİYASETİ PAZARLIK MASASINA DÖNDÜRDÜ’

Altılı Masa’nın başından beri siyaseti toplumsallaştırmak yerine bir pazarlık masasına döndürdüğünü ve bunun sonuçlarını da maalesef Türkiye’nin hep birlikte yaşadıklarına değinen Temelli, “İttifak siyaseti aslında toplumu siyasete dahil etmek, siyaseti toplumsallaştırmaktır. Maalesef bu ittifak siyasetinde başarılı olamamış bir yapı var karşımızda. Onun artçı sarsıntılarını yaşıyorlar” yorumunda bulundu.

‘BU KİMSENİN İÇİNE SİNDİREBİLECEĞİ BİR TABLO DEĞİL’

İki isim arasında yapılan gizli protokolden haberdar olsaydınız yine de cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kılıçdaroğlu’nu destekler miydiniz?” sorusuna ise Temelli, şu yanıtı verdi:

“Kılıçdaroğlu’nu desteklememiz onun şahsıyla ya da altılı masanın adayıyla bir ilgisi yok, tutum belgemizi esas aldık. Halkın da beklentileri bu yöndeydi. Biz de halkın beklentilerinden hareketle bu tutumumuzu ortaya koyduk.

Tabii ki siyasetin bu tablosu kimsenin içine sindirebileceği bir tablo değil. Bu ilişkilerin bu şekilde sürdürülmüş olması da bizi rahatsız ediyor. Neden? Çünkü eğer siz muhalefetin ortak adayıysanız bütün ilişkileriniz şeffaf olmak zorunda. Bu şeffaflığın olmadığı bir durumda tabii ki sizi destekleyenlere karşı ciddi bir sorumluluğu yerine getirmemiş olursunuz. Bu da insanların çok içine sindirebileceği bir şey değil. Tabii ki biz de içimize sindiremezdik.”

‘YEREL SEÇİM STRATEJİSİ KONGRE SONRASINDA BELLİ OLACAK’

2019’daki yerel seçimlerde birçok büyükşehirde CHP’li adaylara destek veren HDP’nin gelecek seçimlerde tavrının ne olacağına ilişkin değerlendirmede bulunan Temelli, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi kongre sürecimiz başladı. Kongreden sonra kurullarımız yeniden oluşacak ve bu oluşan kurullarımız süreci yeniden değerlendirerek dönem stratejisini belirleyecek.

Neden bunu söylüyorum; çünkü bugünden o kurulların iradesine hiç kimse bir ipotek koyamaz. Dolayısıyla biz o kurulların oluşmasını bekleyeceğiz ve onlar da dönem stratejisini belirleyecek. Bizdeki siyaset anlayışı bu şekildedir.

Şimdiden bir şey söylemek mümkün değil. Farklı açıklamalar duyuyoruz ama dediğim gibi kongre sonrasında yerel seçimlerle ilgili stratejimize hızla başlayacağız.”

NE OLMUŞTU?

Ümit Özdağ’ın kamuoyuna açıklanan 7 maddelik protokol dışında Kılıçdaroğlu ile İçişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere 3 bakanlık ve Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı konusunda anlaştıklarını ve bununla ilgili özel bir protokol yaptıklarını açıklaması, tartışma yarattı.

Açıklama ilk olarak CHP Sözcüsü Faik Öztrak tarafından yalanlandı. Bunun üzerine Özdağ da “Kılıçdaroğlu bu protokolü yalanlarsa kamuoyuna açıklarım” ifadelerini kullandı.

Önceki akşam Habertürk televizyona katılan Kılıçdaroğlu’nun, protokolün varlığını kabul ederek, danışmanı ve Öztrak dahil hiç kimsenin bundan haberinin olmadığı söylemesi tepkilere neden oldu. (Kaynak)