HDP’li Buldan’dan ittifak açıklaması

HDP’li Buldan’dan ittifak açıklaması
Yayınlama: 08.06.2020

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, ittifak tartışmalarına ilişkin, “Kapımız bütün muhalefet partilerine açıktır. Gelecek olan, ittifak yapacak olan bütün muhalefet partilerine kapımız açıktır” dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Demokratik Mücadele Programı kapsamında partisinin Kars İl Örgütü’nü ziyaret etti. Ziyarette konuşan Buldan, ittifak tartışmalarına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. 
 
Milletvekillerinin, Meclis üyeliğinin düşürülerek tutuklanmasına değinen Buldan, CHP’li Enis Berberoğlu’nun salgın nedeniyle tahliye edilmesi ancak Leyla Güven ve Musa Farisoğulları’nın tahliye edilmemesine tepki gösteren Buldan, “Leyla Güven ve Musa Farisoğulları, Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, Sebahat Tuncel gibi, cezaevinde kalmaya devam ediyor. HDP’ye ayrı bir hukuk uygulanıyor derken, bunu kastediyoruz. Virüs cezaevlerinde adli ve siyasi ayrımı yapmıyor. HDP’li yada CHP’li ayrımı yapmıyor. Virüs cezaevlerinde ayrım yapmadan, bütün insanlara bulaşma tehlikesi yaşıyor. Biraz vicdanınız varsa, biraz demokratım diyorsanız, cezaevlerinde kalan arkadaşlarımızın acilen tahliye edilmesi gerekiyor” dedi. 
 
HDP’Yİ MAHKUM EDEMEZSİNİZ
 
Buldan’ın açıklamaları şöyle:

“Şimdi HDP’nin bütün bunlar karşısında diz çökmesini, boyu n eğmesini istiyorlar. Kusura bakmayın, HDP Türkiye’nin üçüncü büyük partisidir, HDP milyonların gönlünde taht kuran bir partidir. HDP 7 milyona yakın insanın oy verdiği bir partidir. Bütün televizyon kanallarında HDP kapatılsın veya kapatılmasın tartışmaları var. HDP dört duvardan ibaret bir parti değildir, kapısına kilit vurulacak bir parti değildir. İnsanların yüreğinde, vicdanında, HDP’yi mahkum edemezsiniz, kapatamazsınız. Bütün bunlar AKP hükümetinin çaresizliğinin göstergesidir. HDP’yi kriminalize etmektir. AKP küçüldükçe, AKP oy kaybettikçe HDP daha çok büyüyor. Bizler Türkiye’de barışın, demokrasinin, özgürlüklerin güvencesiyiz. Bütün bunları son seçimlerde Türkiye halklarına gösterdik, 31 Mart yerel seçimlerinde gösterdik. Her şeye rağmen başarı elde ettik. 23 Haziran seçimlerinde Türkiye’de umut olduğumuzu gösterdik. İstanbul seçimlerinde kazandıran ve kaybettiren pozisyonumuzu gösterdik. Korkuları bundandır. HDP en yakın seçimlerde Türkiye’yi yönetmeye aday bir parti olarak alanlara çıkacak. İfade ettiğimiz günden beri bize saldırılar bitmedi. Bu ülkede sadece siz yaşamıyorsunuz.
 
İTTİFAK AÇIKLAMASI
 
Kazandıran ve kaybettiren bir pozisyonda olan, milyonlarca insanın oy verdiği bir parti, başkalarına gitmek yerine, diğer partilere kapısını açacak, demokrasinin önünü açacak. İsteyen gelir, isteyen gelmez. Bu kadar açık ve net. Kimse kapalı kapılar ardından HDP ile ittifak görüşmeleri yapmayacak. Halkımız bunu kabul etmiyor. Bunun için kapımız bütün muhalefet partilerine açıktır. Gelecek olan, ittifak yapacak olan bütün muhalefet partilerine kapımız açıktır. Ancak faşizmi, baskıcı ve şiddet politikalarını, gaspı ve kayyımcı anlayışı, ancak ve ancak demokratik mücadelemizi yükselterek, demokrasi yolunda ilerleyerek, yok edebiliriz.” (Mezopotamya Ajansı)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.