HDP’li Kaya: Ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde

HDP’li Kaya: Ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde
Yayınlama: 16.06.2020

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya’nın “Ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde bölünmüyor” ifadesi Meclis’te tartışma yarattı. AKP’liler konuşmanın tutanaklardan çıkarılmasını istedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Meclis Genel Kurulu’nda konuştu. Kaya, HDP’nin başlattığı “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü” ne ilişkin konuşan Kaya, Ankara’ya doğru başlatılan yürüyüşün özgürlük, hakikat ve kardeşlik yürüyüşü olduğunu söyledi.

Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: “Biz, iş diyoruz, aş diyoruz ama karşılığında cop görüyoruz. Biz, eşitlik diyoruz, huzur diyoruz ama gaz yiyoruz. Biz, barış diyoruz, güven diyoruz, özgürlük diyoruz ama eş başkanlarımızdan tutun vekillerimiz, arkadaşlarımız, kadınlarımız, gençlerimiz kendilerini zindanda buluyorlar. Biz, demokratik bir Türkiye, özgürlükçü, barış içinde, hepimizin birbirimizle güven duyduğu, geleceğimizin güven içinde, huzur içinde olduğu bir ülke, bir toplum diyoruz ama karşılığında ‘HDP kapatılsın.’ kampanyalarıyla karşılaşıyoruz.”

‘ÜLKE HDP SAYESİNDE BÖLÜNMÜYOR’

Kaya HDP’nin terörize edilmesine tepki göstererek, “HDP üzerinden milyonlarca insan illegalize edilmeye çalışılırken bütün umudunu, emeğini, fedakârlığını, gecesini gündüzünü demokratik mücadele için, parlamenter sistem için, ‘Sandıklarda kendi iradesi çıksın.’ diye ekmeğini, aşını feda ederek, uykusunu, çoluğunu çocuğunu feda ederek emek vermiş milyonlarca emekçimiz, halkımız var bizim. Bu insanlar isteseler dağa çıkamazlar mıydı arkadaşlar? Ben demokratik mücadeleyi, parlamenter sistemi, insanlarımızın iradesini, bu mücadeleyi tercih ederek, bizler, her birimiz buraya geldik. İsteseydik dağa gitmeye engel mi var bize? Gidip savaşamaz mıydık? Dağı tercih edemez miydik sevgili arkadaşlar? İktidarın yaptığı bütün nefret politikalarına rağmen, bütün ötekileştirmesine rağmen, bütün bölücü tahriklerine rağmen bu ülke bölünmüyorsa HDP sayesinde bölünmüyor” dedi.

İNSANLAR AKP YÜZÜNDEN DİNDEN ÇIKTI’

AKP iktidarının 18 yıldır ülkeyi zindana çevirdiğini dile getiren Kaya, “İnsanlar karısını ve çocuklarını vurup intihar edecek duruma geldiler. İnsanlar AKP’nin politikaları yüzünden dinden çıkmışlar” dedi.

AKP’DEN TEPKİ

Kaya’nın konuşması sırasında AKP sıralarından tepkiler gelmeye başladı. AKP İstanbul Milletvekili Ravza Kavakcı Kan, “ PKK’ya tek bir laf söylemiyorsunuz, cesaretiniz yok, korkuyorsunuz. PKK’ya tek bir laf söylemiyorsunuz, ‘Barış’ diyorsunuz” dedi.

HDP’li Kaya ise, “Barışın garantisi biziz. Size rağmen biz hala barışa umudumuzu koruyoruz” şeklinde karşılık verdi.

AKP’Lİ TURAN: TÜRKİYE ÖRNEK OLDU

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan söz alarak, “Türkiye on sekiz yıldan beri vesayetle, terörle, her türlü engellemelerle, darbeyle dünyaya nasıl örnek bir tarz ortaya koyduğunu görmüş oldu. Terör azaldıkça birilerinin sesinin çıkmasını, terörün üzerine gittikçe birilerinin daha çok bağırmasını biz anlıyoruz aslında. Kimin bu ülkeyi bölmek istediği, kimin birleştirmek istediği aslında herkesin malumu. O yüzden, sayın konuşmacıyı bir daha insafa, izana davet ediyorum” dedi.

KONUŞMANIN TUTANAKLARDAN ÇIKARILMASI TALEBİ

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ise, Başkanlık Divanı’na tutanakları inceleyip Hüda Kaya’nın konuşmalarının tutanaklardan çıkarılmasını istedi.

ARINÇ’IN SÖZLERİNİ HATIRLATTI

Ardından söz alan HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, “ Sayın Elitaş herhâlde hâlâ kendisini grup başkan vekili sanıyor, hatırlatırım, böyle bir talepte bulunma yetkisi bizce yok. Daha geçtiğimiz gün, dünyada terör örgütü olarak kabul edilen HTŞ üyelerine Türk lirasıyla maaş ödemeye başlayan AKP iktidarıdır. Dağa çıkma meselesine ilişkin -o zaman dönemin Başbakan Yardımcısıydı galiba- Bülent Arınç, Gültan Kışanak hakkında aynen şunu söylemişti: ‘17 yaşındaki bir genç kızken, Diyarbakır Cezaevinde o kadar ahlaksızca işkenceye maruz kalmış ki, o kadar kendisini zorlamışlar ki ben de aklıma gelse dağa çıkardım.’ Daha düne kadar cemaatin dizinin dibinden ayrılmayanlar, bizi terör ve terörizmle ilişkilendirmekten vazgeçsinler” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.