Hiranur Vakfı’nda cinsel istismar davası: Yarın karar çıkması bekleniyor

Hiranur Vakfı’nda cinsel istismar davası: Yarın karar çıkması bekleniyor
Yayınlama: 04.06.2023

İsmailağa cemaati liderlerinden Yusuf Ziya Gümüşel’in altı yaşındaki kızını ‘evlendirmesi’ sonrası açılan davada Kadir İstekli, Yusuf Ziya Gümüşel ve Fatıma Gümüşel’in yargılandığı davada yarın karar çıkması bekleniyor.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi altı yaşındayken 29 yaşındaki Kadir İstekli ile ‘evlendirmesi’ ve cinsel istismara maruz bırakılmasına dair dava yarın görülecek.

Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli’nin tutuklu, anne Fatıma Gümüşel’in tutuksuz yargılandığı Davanın dördüncü celsesi yarın saat 09.30’da başlayacak. Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada yarın karar çıkması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Kadir İstekli hakkında “Çocuğun cinsel istismarı” ve “Nitelikli cinsel saldırı” suçlarından 30 yıldan az olmamak, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında da “Çocuğun nitelikli cinsel istismarı” suçundan 18 yıldan az olmamak kaydıyla hapis cezası istenmişti. 30 Ocak’ta görülen ilk duruşmada mahkeme heyeti yayın yasağı ve gizlilik kararı getirilmesine karar vermişti. 27 Şubat’ta görülen ikinci duruşmada esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet savcısı sanıkların cezalandırılmasını istemişti.