İdris Baluken’e yine hapis cezası istendi

İdris Baluken’e yine hapis cezası istendi
Yayınlama: 30.04.2024

HDP eski Milletvekili İdris Baluken’in milletvekilliği döneminde partisinin seçim çalışmasında yaptığı konuşma ile “Örgüt propagandası” yaptığını ileri süren savcı, cezalandırılmasını talep etti. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Milletvekili İdris Baluken’in yaptığı 3 ayrı konuşma nedeniyle ayrı ayrı 3 kez “Örgüt propagandası yapmak” 2 kez de “Devleti, hükümeti ve yargı organlarını alenen aşağılamak” iddialarıyla yargılandığı davanın duruşması Siirt 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Baluken katılmazken avukatı Serdar Çelebi, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya bağlandı. 

Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada mütalaa veren iddia makamı, 2018/10764 soruşturma numaralı iddianame ile açılan dava ve 2018/6523 soruşturma numaralı iddianame ile ayrı ayrı açılan suçların yasal unsurlarının oluşmadığını belirtti. Baluken’in 2014 yılında partisinin Xarpêt’in Dep (Karakoçan) ilçesinde katıldığı seçim çalışmasında yaptığı konuşma nedeniyle ise “Örgüt propagandası”ndan cezalandırılmasını talep eden iddia makamı, Diyarbakır Cezaevi’ndeki işkenceler nedeniyle başlatılan açlık grevinde yaşamını yitiren Hayri Durmuş, yine aynı cezaevindeki uygulamalar nedeniyle bedenini ateşe veren Mazlum Doğan ile aynı cezaevinde kalan ve 2013 yılında Paris’te katledilen Sakine Cansız yolunda yürüyen Dep kadınlarını saygıyla selamladığını söylemesini “Örgüt propagandası”na gerekçe olarak savundu.

İmralı Heyeti’nde yer alan Baluken’in yine konuşmasında PKK Lideri Abdullah Öcalan ile İmralı’daki görüşmesine ilişkin sarf ettiği “Son yaptığımız ziyarette özellikle Kürt halkının önderi Sayın Abdullah Öcalan Dep ve Xarpêt halkına özel selamlarını gönderdi” sözleriyle de “Örgüt propagandası yaptığını” ileri süren iddia makamı, cezalandırılmasını talep ederken, diğer suçlamalar yönünden ise Baluken’in beraatını istedi.

İddia makanın ardından söz alan Baluken’in avukatı Serdar Çelebi, mütalaaya karşı savunma yapmak üzere süre talebinde bulundu. 

Mahkeme, süre talebini kabul ederek, duruşmayı 25 Haziran’a erteledi.