İHD’den Hasankeyf’teki operasyona ilişkin açıklama

İHD’den Hasankeyf’teki operasyona ilişkin açıklama
Yayınlama: 20.06.2024

BATMAN – Hasankeyf’in Palamut Köyü kırsalında yapılan askeri operasyona ilişkin açıklama yapan İHD Êlih Şubesi, yaralılarını merak eden ailelerin duyarlılık çağrısında bulunduğunu aktardı. 

İnsan Hakları Derneği (İHD)Êlih şubesi, 19 Haziran’da Heskif’in (Hasankeyf) Palamut Köyü kırsalında yapılan askeri operasyon sonucunda iki kişinin yaşamını yitirmesi, iki kişinin ise yaralanmasına ilişkin açıklama yaptı. İHD şube binasında yapılan açıklamayı İHD yöneticisi Zeki Tangüler yaptı. Yaralı olarak ele geçirilen iki kişinin hayati tehlikelerinin olup olmadığının bilinmediğini söyleyen Tangüner, “Yaptığımız başvurulara rağmen Batman bölge hastanesi yönetiminden hastanın, ilgili hastanede olduğuna dair bir veri alamadık, hastanın girişinin olmadığını ve hastane kayıtlarında böyle bir yaralının olmadığını tarafımıza bildirmişlerdir. Fakat edindiğimiz bilgiler iki yaralının Batman Bölge Hastanesi’nde olduğu yönündedir” aktarımlarında bulundu.

DUYARLILIK ÇAĞRISI

Ailelerin yaralıların sağlık durumuyla ilgili bilgi edinmek için İHD Êlih Şubesi’ne başvuru yaptığını belirten Tangüner, ailelerin “Kardeşlerimizin hayatından endişe ettiğimizden dolayı insan hakları derneği Êlih şubesinden yardım talep etmekteyiz, çocuğumuzun can güvenliğinden endişe ettiğimizi ve bu konuda gerek kamuoyu oluşturmak, gerekse ulusal ve uluslararası kurumlar nezdinde duyarlılık oluşturulmasını ve gerekli hukuki başvuruların yapılmasını istiyoruz” dediğini aktardı.