IPPNW’den Şenyaşar ailesine destek ziyareti

IPPNW’den Şenyaşar ailesine destek ziyareti
Yayınlama: 23.03.2022

Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Birliği üyesi heyet, Urfa Adliyesi önünde kesintisiz Adalet Nöbeti tutan Şenyaşar ailesini ziyaret etti.

Urfa’nın Suruç ilçesinde 14 Haziran 2018 tarihinde AKP Urfa Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınları tarafından eşi ve iki oğlu katledilen Emine Şenyaşar ile katliamdan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar’ın Urfa Adliyesi önünde 9 Mart 2021’de başlattığı Adalet Nöbeti 380’inci gününe girdi.

Aileye yurt içi ve yurt dışından da destek ziyaretleri sürüyor. Savaş karşıtı, barış aktivistleri olarak kendilerini adlandıran Nükleer Savaşın Önlenmesi için Uluslararası Hekimler Birliği (IPPNW) üyesi bir heyet, Urfa Adliyesi önünde Şenyaşar ailesini ziyaret etti. Heyete, Urfa Barosu Başkan Yardımcısı Fazilet Taştan Arserim de eşlik etti. Aile, heyeti 14 Haziran 2018 tarihinde yaralıların saldırıya uğradığı ambulansın fotoğrafıyla karşıladı.

‘KATLİAM HASTANEDE YAŞANDI’

Heyete yaşadıklarına dair bilgi veren Ferit Şenyaşar, savaşlarda bile ambulanslara saldırılmadığnı, ancak yaralı olarak bindikleri ambulansın saldırıya uğradığını anlattı. Saldırıların içinde AKP milletvekili olduğu için üstünün kapatılmaya çalışıldığını belirten Şenyaşar, “Bir doktor hastanede yaşanan katliama dair sanal medya hesabından paylaşım yaptı. Katliam annemin gözleri önünde yapıldı. 4 yıldır dava hala gizli ve tek tutuklu yok” dedi.

DR. PENTEKER: RAPORLAYACAĞIZ

Heyet adına konuşan IPPNW üyesi Dr. Med Gisela Penteker, “Bu yapmış olduğunuz nöbet ile hem faillerin yakalanmasını istiyor hem de adalet istiyorsunuz. Bu adalet gerçekleşmeden, failler yakalanmadan ne yasınızı tutabilirsiniz ne de evde oturabilirsiniz. Özellikle anne için her seferinde yaşadıklarını anlatmak zor olmalı. Biz dönünce kendi raporlarımızı gözlemler halinde yazacağız. Bu nöbetinizi de izniniz varsa yazmak isteriz” diye konuştu.

POLİSLERE TEPKİ

Anne Emine Şenyaşar, yaşadıklarına dair konuştuğu esnada gözyaşları döktü. Emine Şenyaşar’ın yaşadıklarını dinlerken, bu esnada görüntü alan polislere tepki gösteren heyet, “Doktor olarak görüşüyoruz. Bu özel hayat ihlali” diyerek görüntü alan polisi alandan uzaklaştırdı.

Heyet aileyle birlikte bir süre nöbet tuttuktan sonra alandan ayrıldı.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.