İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kaza yaptı

İran Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kaza yaptı
Yayınlama: 19.05.2024

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’yi taşıyan helikopter kaza yaptı. Bölgeye yollanan arama kurtarma ekiplerinin henüz kaza yerine ulaşamadığı belirtilirken, İran devlet televizyonundan Reisi’nin can güvenliği için dua okunmaya başlandı.

İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin içinde bulunduğu helikopterin kaza yaptığını duyurdu. Haberde, Reisi’yi taşıyan helikopterin “sert iniş” yaptığı belirtildi. Devlet televizyonu haberinde konvoyda 3 helikopterin bulunduğu, bazı bakan yetkilileri taşıyan 2 helikopterin güvenli bir şekilde varış noktalarına ulaştığı aktarıldı. 

Haberde, İran’ın Doğu Azerbaycan eyaletinde bir etkinliğe katılan Reisi’nin, başkente gitmek üzere konvoyla ayrıldığı kaydedildi. Kazanın, İran-Azerbaycan sınırında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Hudaferin bölgesinde bir barajın açılışını yaptıktan meydana ifade edildi. 

Öte yandan Fars Haber Ajansı, olaydan birkaç dakika sonra Reisi ile birlikte helikopterde bulunan Tebriz Cuma imamı Muhammed Ali El Haşim ile bazı kişilerin görüşmeyi başardığını ancak telefonlara şu anda ulaşılamadığını yazdı.

Doğu Azerbaycan Valiliği Sivil Milletvekili Ali Zakari, ise bir haber ajansına yaptığı açıklamada, “Kaza mahalline henüz gelmedim ve olayın detaylarını bilmiyorum. Üç helikopter vardı, ikisi güvenli bir şekilde indi, biri düştü” ifadelerini kullandı. 

Devrim Muhafızları’na bağlı Tasnim Haber Ajansı ise helikopterdeki bazı yoldaşlarının “merkezle temas kurmayı başardığını” yazdı.