İran’da Mahsa Amini protestolarında gözaltına alınan 18 yaşındaki genç, “yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” ve “muharip” suçlamasıyla iki defa idam cezasına mahkum edildi.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansı (HRANA), Mazenderan eyaletine bağlı Nuşehr kentindeki gösterilerde gözaltına alınan 18 yaşındaki Mehdi Muhammediferd’in yargılandığı davaya ilişkin bilgi verdi. HRANA’dan yapılan açıklamaya göre, mahkeme heyeti, Muhammediferd hakkında “yeryüzünde bozgunculuk çıkarmak” ve “muharip” suçlamasıyla iki defa idam kararı verdi.

Muhammediferd ayrıca “ülke güvenliğine karşı suç işlemek amacıyla toplanmaktan” dört yıl, “ülke güvenliğini bozma kastıyla halkı savaş ve öldürmeye tahrikten” iki yıl, “ülke liderine hakaretten” bir yıl, “rejim aleyhinde propaganda yapmaktan” da altı ay olmak üzere toplamda 7 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Nuşehr’de 30 Eylül’de gözaltına alınan Muhammediferd’e yöneltilen suçlamalar arasında “Beş güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği 21 Eylül’de Nuşehr’de düzenlenen gösterilerin başını çeken isimlerden biri olma” da yer alıyor. Muhammediferd’e avukat seçme hakkının tanınmadığı iddia ediliyor.

HRANA’ya konuşan bir yakını ise olaylara ilişkin kamera görüntülerinde Muhammediferd olduğu iddia edilen kişinin yüzünün tam seçilemediğini, sorgudaki ifadesinin de baskı altında alındığını söyleyerek tüm suçlamaları reddetti. İran yasalarına göre, bir kişi; halkın can, mal ve namusuna kastederek dehşet ve korku salmak için ateşli veya ateşsiz silah kullanması durumunda “muharip” olarak suçlanıyor.

Tahran’da 13 Eylül’de “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra fenalaşarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin 16 Eylül’de yaşamını yitirmesi, ülke geneline yayılan yönetim karşıtı protestolara yol açmıştı. İran Güvenlik Konseyi, 3 Aralık’ta yaptığı açıklamada, gösterilerdeki toplam ölü sayısının 200’ü aştığını bildirmişti. HRANA ise ölen eylemcilerinin sayısının 500’den fazla olduğunu açıklamıştı. İran daha önce iki eylemciyi çeşitli suçlamalarla idam cezasına mahkum ederek cezalarını infaz etmişti. HRANA İran’da 58 eylemcinin daha idam cezası aldığını ya da cezası idam olan suçlarla yargılandığını belirtiyor.

%d blogcu bunu beğendi: