İran’da rejim güçleri tarafından kaçırılan ailelerden haber alınamıyor

İran’da rejim güçleri tarafından kaçırılan ailelerden haber alınamıyor
Yayınlama: 10.06.2023

“Jin, jiyan, azadî” direnişinde yaşamını yitirenlerin defnedildiği mezarlığın yerinin değiştirilmesini protesto eden birçok kişinin İran rejimi tarafından kaçırılarak, bilinmeyen bir yere götürüldüğü belirtildi. 

Rojhilat ve İran’da “Jin, jiyan, azadî” direnişi 9’uncu ayına girerken, birçok kentte eylemler sürüyor. Diğer yandan İran hükümeti, direnişte yaşamını yitirenlerin defnedildiği Saqiz kentindeki Ayçi Mezarlığı’nın yerini değiştirmek istiyor. Rejim güçlerinin girişimi üzerine direnişte yakınlarını kaybeden aileler harekete geçti. Saqiz kentinde toplanan aileler rejimin kararını protesto etti. Eylemin ardından ailelerin İran rejim güçleri tarafından kaçırılarak bilinmeyen bir yere götürüldüğü öğrenildi.

AİLELERDEN HABER ALINAMIYOR

İdam edilen siyasi tutsak Ramin Hassan’ın annesi Şerife Mirzayi, Kuhsar Minberi, Han ve Baran Minberi ile Peyman Minbarî’nin kardeşleri, Sarına Seidî’nin babası Haşim Seidî, Metin Nasrî ailesinden Mida Nasrî, Abdurehman Nasrî ve Limuyi Nasrî, Muhammed Emînî’nin kardeşi Hesen Emînî, annesi ve diğer aile fertleri, Saho Behmenî’nin babası Sadiq Bahmenî, Muimin Zendekerimi’nin annesi Hayat, Kiya, Buna Muradi ve Ahmed Rahimi Bawkinin de içinde olduğu onlarca kişiden kaçırıldıklarından bu yana haber alınamıyor.

MEZARLAR TAŞINMAK İSTENİYOR

16 Eylül 2022’de katledilen Jîna Emînî’nin mezarının da olduğu Ayçi Mezarlığı’nda, “Jin, jiyan, azadî” direnişinde yaşamını yitirenlerin mezarları bulunurken,  ilk “Jin, jiyan, azadî” sloganının yükseldiği bu mezarlıkta, mezarların yerini değiştirmek ve görünmeyecek bir yere taşımak için çalışma başlatıldı. (MA)