İstanbul Newrozu’nun programı netleşti

İstanbul Newrozu’nun programı netleşti
Yayınlama: 15.03.2022

İSTANBUL – “Dem dema serkeftinê ye” şiarıyla 20 Mart’ta Yenikapı’da kutlanacak İstanbul Newrozu’nun programı açıklandı.

İstanbul Newroz’u bu yıl “Dem dema serkeftinê ye” (Şimdi kazanma zamanı) şiarıyla Yenikapı Meydanı’nda kutlanacak. Halkların Demokratik Kongresi (HDK) öncülüğünde 10 Mart’ta açıklanan deklarasyon ile startı verilen Newroz kutlamalarının programı netleşti.
Hazırlıklar kapsamında İstanbul Newroz Tertip Komitesi, 10 Mart’ta Newroz’un Yenikapı’da kutlanması için İstanbul Valiliği’ne başvuru yaptı.

Kent genelinde Newroz çağrılarını gerçekleştirmek üzere, 400’e yakın billboard ilanı, bina cephelerine ve sokaklarına asılmak üzere bin adet pankart, Kürtçe ve Türkçe 500 bin adet el bildirisi hazırlanarak saha çalışmalarına da başlandı.

KATILIMCILAR

Yenikapı’da kutlanacak İstanbul Newrozu’nda HDK Eşsözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır, siyasi parti, demokratik kitle örgütleri ve sendika temsilcilerinden oluşan geniş bir heyet Newroz’a katılacak. Kutlamalarda, İstanbul Newrozu’nu örgütleyen tüm bileşenlerin kaleme aldığı ortak bir metin okunacak.

NEWROZ’A ÇAĞRI

İstanbul Newroz Tertip Komitesi tarafından şu çağrı yapıldı: “2022 Newrozu, AKP-MHP iktidarı tarafından yürütülen savaş ve talan politikalarına karşı, sömürülenler, ezilenler, yok sayılanlar; dili, inancı, varoluşu için mücadele edenler, zindanlardan ses verenler, çocuklarının mezarlarını arayanlar, grev çadırlarında emeğinin hesabını soranlarla birlikte Newroz alanlarını doldurmaya, mücadeleyi birlikte büyütmeye, özcesi; tüm ezilenler, her çağın, her dönemin Dehaklarına karşı bizleri Newroz alanlarına çağırıyor!”

SANATÇILAR

Yenikapı Meydanı’ndan gerçekleştirilecek olan Newroz programında sahne alacak sanatçıların isimleri ise şöyle; Xero Abbas, Koma Sorjiyan, Grup Vardiya ve Hûnermend Huriye. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.