Jiyan Haber

Hakikatin Peşinde

İstiklal saldırısı: Bilal Hassan’ı kaçırdığı iddia edilen Hüseyin Güneş tutuklandı

Kas 18, 2022

İstiklal Caddesi’ndeki bombalı saldırıyla ilgili aranan Bilal Hassan’ın yurt dışına kaçmasını sağladığı iddia edilen Hüseyin Güneş’in de tutuklandığı ortaya çıktı. Ammar Jarkas, “Bilal’i Hüseyin Güneş’e bıraktım” dedi.

Taksim İstiklal Caddesi’nde pazar günü düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin yeni detaylar ortaya çıkıyor. Buna göre saldırının firarisi Bilal Hassan’ı Edirne’de karşılayan ve yurt dışına çıkmasını sağlayan Hüseyin Güneş’in de polis tarafından yakalandığı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandığı anlaşıldı.

DHA’nın haberine göre, kardeşi Ahmet Jarkas’la birlikte saldırının failleri Ahlam Albashir ile Bilal Hassan’ı kaçırmakla görevlendirildiği belirtilen Ammar Jarkas’ın ifadesi de ortaya çıktı. Ammar Jarkas’ın şunları anlattı:

‘HÜSEYİN GÜNEŞ’İ HAMZA OLARAK BİLİYORDUM’

“Olay günü 12.00’de beni arayıp bir kadın bir erkek alınacak dediler. Ben Halil Menci’nin söylediği gibi Bağcılar’a gidip beklemeye başladım. Fakat gelen giden olmadı. Bunun üzerine Halil Menci’yi arayıp şahısların orada olmadığını söyledim. Bana dönüş yapacağını söyledi. Saat 4’e kadar oyaladı. Sonra saat 16.15 gibi erkek bir şahıs geldi. Arabaya bindi ve eşyaları olduğunu onları alması gerektiğini söyledi. Birlikte kuru kahve satılan bir dükkana gittik. Dükkandan büyük beyaz poşet ve bir bavul aldı. Bu eşyaları arabaya yükleyip Edirne’ye götürdüm. Yaklaşık 2 saat sürdü yol. Yolda sürekli telefonla ilgileniyordu. Adının ne olduğunu sordum Bilal dedi. Sonra Halil Mencİ bir konum attı. Orada Bilal’i adının Hamza olduğunu bildiğim fakat gerçekte Hüseyin Güneş isimli kişinin karşılayacağını söylediler. Bilal’i Hüseyin Güneş’e bıraktım. Hüseyin Bilal’i aldı. Ben Edirne’ye giderken Halil Menci beni aradı. Bir kadının acilen alınması ve salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Ben de kardeşime yönlendirdim. Sonra Edirne’den döndüğümde eve gittim ve evde Ahmet ve ailesi, annem, babam ve daha önce hiç görmediğim Ahlam Albashır’in gördüm. Kardeşime bu kim diye sorduğumda Halil Mence’nin bahsettiği kadın olduğunu, kadının zor durumda kaldığını ve salı gününe kadar beklemesi gerektiğini söyledi. Sonra da siz geldiniz.”

Ammar Jarkas’ın kardeşi Ahmet Jarkas da hakimlik ifadesine, Albashir’i Kamışlı’dan Halil Menci adlı kişinin isteği üzerine taşıdığını söylemişti.