İsviçre’de 4 Nisan yürüyüşü: Kürtler olarak başaracağız

İsviçre’de 4 Nisan yürüyüşü: Kürtler olarak başaracağız
Yayınlama: 06.04.2024

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 75’inci doğum günü nedeniyle İsviçre’de yürüyüş düzenlendi. Kurdistanlıların katıldığı yürüyüşte, 15 – 19 Nisan’da Strasbourg’ta CPT önünde yapılacak oturma eylemine katılım çağrısı yapıldı. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın 75’inci yaş günü nedeniyle İsviçre’de yürüyüş düzenlendi. İsviçre Kürt Kadınlar Birliği (YJK-S) öncülüğünde gerçekleşen yürüyüş Helvetiaplatz’ta Kürdistan özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından yürüyüşün amacını anlatan basın metni YSK-S adına Özen Aytaç tarafından okundu. 

Ardından Abdullah Öcalan’ın özgürlüğünün talep edildiği sloganlarla yürüyüşe geçildi. Yürüyüş boyunca Öcalan’ın fiziki özgürlüğüne ilişkin hazırlanan bildiriler dağıtıldı.

Etkinlikte  “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa demokratik çözüm” kampanyası komitesi adına siyasetçi Nejdet Atalay söz aldı. Kampanyanın 10 Ekim 2023’te start verdiğini hatırlatan Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “Öncelikle  Önder Apo’nun doğum gününü  kutluyorum. Önder Apo’nun doğum günü Kürt halkının doğum günüdür. Abdullah Öcalan bugün Kürt halkının mücadelesini sürdürdüğü ve dünya halklarının sahiplendiği özgürlük sosyolojisinin kurucusudur. Bu kutlama Önderliğimizin ve Kürdistan’ın özgürlüğü içindir. Kürdistan tarihinde Kürt halkı direnişler sergildi ve her alanda başarıyı yakaladı. Dünyanın her yerinde özellikle de Kürdistan’da Kürt halkının başarısı inkar edilemez. Geçtiğimiz hafta Bakur Kürdistan’ında yapılan seçimlerde ve sonrasında olduğu gibi Kürt halkı iradesine sahip çıkarak başarısını bir kez daha ortaya koydu. Bugün gerillalar, tutsaklar, barış anneleri, Kürt hakının dostları 4 parça Kürdistan’da ve dünyanın 4 bir yanı da topyekün bir direniş sergilemekte. Eğer elele verirsek birlikte direnirsek Önder Apo’nun özgürlüğünü sağlayabiliriz.”

Atalay’ın ardından İsviçre Demokratik Kürt Konseyi (CDK-S) Eşbaşkanı Selma Sürer bir konuşma yaptı. 10 Ekim kampanyasının başlangıcından bugüne kadar yapılan tüm eylem ve etkinliklerin temelinde Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğünün sağlamasının hedeflendiğini hatırlatan Sürer: “Kürt halkı olarak başaracağız. 2024 yılı Önder Apo’nun fiziki özgürlüğünün sağlandığı yıl olacak” diye konuştu.

CPT ÖNÜNDE YAPILACAK EYLEME ÇAĞRI 

15 – 19 Nisan tarihleti arasında Fransa’nın Strasbourg kentindeki Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önünde 10 Ekim kampanyasının sahiplenileceği oturma eylemine katılım çağrısında bulunan Sürer’in konuşması sonrası etkinlik sonlandırıldı. (MA)