Kayyım protestoları: Bu böyle gitmez

Kayyım protestoları: Bu böyle gitmez
Yayınlama: 19.05.2020

HDP’li belediyelere kayyım atanmasına tepkiler yayılarak devam ediyor. Birçok kentte düzenlenen protesto gösterilerinde, “Bu böyle gitmez” denilerek, kayyımlara hayır mesajı verildi.

Halkın Demokratik Partisi (HDP) belediyelerine salgın sürecinde atanan kayyımlara tepkiler dinmiyor. En son Iğdır, Siirt, Kurtalan, Baykan ve Altınova belediyelerine kayyım atanmalarına karşı birçok kentte tepkiler sokakta verildi. Sivil toplum örgütleri de kayyımlara karşı çıkarak, ortak mücadele çağrısında bulundu.

BATMAN

Batman’da kayyım atamalarına karşı HDP il binası önünde açıklama yapıldı. Yapılan açıklamaya HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, Feleknas Uca, HDP Batman il eş başkanları ve partililer katıldı.

HDP’li İpekyüz, ”Siyasal, toplumsal, ekonomik kriz dibe vurdu. Ve bu zor döneminde dünya genelinde pandemi ile başbaşa kalmış binlerce insan hastalanıyor binlerce insan ölüyor. Bu süreçte dünya bunu tartışıyor, Gelecekte insanlar aç kalmasın diye neler yapabilir, Herkesin erişebileceği ulaşabileceği sağlık sistemi nasıl olur, sağlık ücretsiz olur mu olmaz mı. diye düşünmek yerine Bunu bu düzen darbe tartışmalarıyla kendi etkisini artırmak için, zorbalığın otoritesini arttırmak için bu pandemi sürecini bir fırsata dönüştürmektir. Bütün renkleriyle bütün inançlarıyla bu halk hizmetin en güzeline layık.

Biz geçmişte söylediğimiz gibi Batman, Siirt, Diyarbakır, Mardin birçok kentte kazandığımız yerler bizimdir . Atananlar atanmıştır birer memur. Bizler dedik ki halkımızla beraber yürüteceğiz, beraber kararlar alacağız. Kayyımlar el koymadır, bu halkın iradesini yok saymaktır halkın sağlığını tehdit etmekte halkın geleceğiyle oynamaktır. Kayyımlar birer memurdur, kayyım atanan bütün yerler bizimdir” dedi

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde, kayyım atamalarına karşı HDP binası önünde açıklama yapıldı. Açıklamada, üzerinde “Kayyım irade gaspıdır, asla kabul etmeyeceğiz” yazılı pankart açıldı. HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Dersim Dağ’ın yanı sıra, görevden alınan ve bir süre önce tahliye edilen Sur Belediye Eşbaşkanı Cemal Özdemir de açıklamaya katıldı. Polisler, 10’dan fazla kişiye izin vermedi. Salgından kaynaklı açıklama fiziki mesafe kuralına uyularak yapıldı.

HDP Sur İlçe Eşbaşkanı Hatun Yıldız, kayyımlarla Kürt halkının iradesizleştirilmeye çalışıldığına dikkat çekerek, “Halkımızın nezdinden hiçbir meşruluğu olmayan bu anti demokratik tutumu tanımıyor, kabul etmiyor ve şiddetle kınıyoruz. Kayyım gasptır. Gasp yasalar önünde suçtur. Bu suçunuzu tüm platformlarda teşhir etmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Açıklama, “Berxwedan jiyan e (Direniş yaşamdır)” ve “Direne direne kazanacağız” sloganlarıyla son buldu.

ŞIRNAK

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, HDP’li belediyelere kayyım atanması yapılan açıklamayla protesto edildi. HDP İlçe Örgütü binası önünde yapılan açıklamaya HDP Şırnak Milletvekili Hasan Özgüneş, HDP’li belediye eşbaşkanlarının yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada, üzerinde “Kayyum seçmen iradesine darbedir” yazılı pankart açıldı.

HDP’li Özgüneş, AKP’nin her geçen gün biraz daha eridiğini ve ülkeyi yönetemez hale geldiğini belirtti. Özgüneş, “Kürt, Arap, Süryani, işçilerin taleplerini tanımıyor. Bugün HDP 6 milyon oy aldı. Yarın 10 milyona çıkaracak bu oyu. Neden bu halkın iradesini tanımıyorsun” diye tepki gösterdi. “Bizler özgürlük, demokrasi, halkların, emekçilerin ve kadınların gücüyüz” diyen Özgüneş, bu gücün baskılarla durdurulamayacağına vurgu yaptı. Özgüneş, şöyle devam etti: “Bizler bu belediyeleri yeniden kazanacağız. Türkiye’ye demokrasi, barış ve adaleti getireceğiz. Türkiye’nin karanlığı sizlersiniz, bizler aydınlığa getireceğiz.”

Açıklama, alkışlarla son buldu.

URFA

HDP Urfa İl Örgütü, partilerinin yönetimindeki belediyelere kayyım atanmasına ilişkin açıklama yaptı. HDP İl Eşbaşkanı Emine Çetiner, “Halkın seçim iradesini ortadan kaldırarak kayyım rejimi inşa ederek, bunu kalıcı hale getirmek isteyen iktidar, HDP belediyelerinden korkuyor. Halk iradesine salgın, hak ve hukuk tanımadan kayyım atıyorlar” diye konuştu.

Açıklamaya katılan HDP Urfa Milletvekili Ömer Öcalan ise, Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını elinden alanların yargılanacağını ifade etti. Demokrasi ve insan haklarından bahsedenlerin belediyelere kayyım atadığını söyleyen Öcalan, “Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir zülüm yok. Darbe korkusu ile yanıp tutuşanlar, her gün Kürt halkına darbe yapıyor. Her gün zülüm etmektedirler. Kürt halkı yıllardır mücadelesini veriyor ve mücadelesini sürdürecektir. Ama sizin demokrasiden anladığınız kendinizin seçilmesidir. Halklara tahammül edemiyorsunuz. Bugün zor aygıtı elinizde tüm kurumları elinize geçirmişsiniz. Ele geçiremediğiniz HDP belediyelerine de kayyım atayarak, ele geçiriyorsunuz” diye konuştu.

Açıklama, “Susma sustukça sıra sana gelecek” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganları ve 5 dakikalık oturma eyleminin ardından son buldu.

ADIYAMAN

HDP’li belediyelere kayyım atanması Adıyaman’da da protesto edildi. HDP Adıyaman Merkez İlçe Eşbaşkanı Hasari Oğuz, ortak metni okuyarak, kayyımlara karşı mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

ADANA

Adana Emek ve Demokrasi Güçleri, HDP’li belediyelere atanan kayyımlar ve belediye eşbaşkanlarının tutuklanmasına tepki gösterdi. Heykel Park’ta yapılan açıklamaya HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDK, CHP, ESP ve EMEP’in yanı sıra sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı. “Baskılara, tutuklamalara, kayyumlara hayır. Bu böyle gitmez, gitmeyecek” pankartının açıldığı protestoda, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” ve “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

Salgın sürecinde iktidarın baskı uygulamalarının devam ettiğini belirten İnsan Hakları Derneği (İHD) Adana Şube Başkanı İlhan Öngör, “Türkiye artık bir parti devleti olmanın ötesinde her türlü hukuksuzluk yapmayı kendinde hak gören bir troller ordusuyla karşı karşıyadır. Kayyum, otoriter tek parti iktidarının, demokrasi ve halk karşıtlığıdır. Kayyımlar ile gaspedilen halkın iradesidir; sessiz kalmayacağız. Kayyım atanması, devletin, 100 yıldır inkar ve imha etme üzerine kurulu Kürt meselesine bakış açısının göstergesidir. Bu Devlet aklının toplumsal barışa hizmet etmediğini tarih bize göstermiştir. Bu nedenle başta bugüne kadar haksız ve hukuka aykırı olarak görevden alınan belediye eşbaşkanları göreve iade edilmeli, gözaltına alınan ve tutuklanan belediye eşbaşkanları serbest bırakılmalı, yerel yönetimlere yönelik baskılar sona erdirilerek, netice itibariyle; Kürt meselesinin demokratik barışçıl yöntemlerle çözülmesinin yolları aranmalıdır” diye konuştu.

MÜCADELE SÖZÜ

CHP Yüreğir İlçe Gençlik Eren Yıldırım’ın AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın hedef göstermesiyle tutuklanmasına tepki gösteren Öngör, Yıldırım’ın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, iktidarın; HDP’li belediyelere kayyım atarken, muhalefetin diğer belediyelerini çalıştıramaz hale getirdiğini dile getirdi. Hatimoğulları, kayyımcı zihniyete karşı mücadele edeceklerini ifade etti.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.