KDP güçlerince Hewlêr Havaalanı’nda gözaltına alınan PYD ve Özerk Yönetim temsilcisi 3 isimden 45 gündür haber alınamıyor.

Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) güçleri tarafından 10 Haziran’da misafirlerini karşılamak için Hewlêr Havaalanı’na giden Demokratik Birlik Partisi (PYD) Hewlêr Temsilcisi Mistefa Osman Xelîl, Özerk Yönetim Temsilcisi Cîhad Hesen ve PYD üyesi Mistefa Ezîz Mistê’yi gözaltına aldı. Xelîl, Hesen ve Mistê’den 45 gündür haber alınamıyor.

Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi Temsilciliği 22 Haziran’da yaptığı açıklamada gözaltına alınan Özerk Yönetim ve PYD temsilcilerinin akıbetinin açıklanmasını istedi. Fakat alıkonulan siyasetçilere dair KDP yönetimi tarafından hiçbir bir açıklama yapılmış değil.

PYD: SORUMLUSU FEDERE BÖLGE HÜKÜMETİ OLUR

Demokratik Birlik Partisi (PYD) tarafından yapılan açıklamada, arkadaşlarının başına bir şey gelmesinden ve güvenliklerinden Federe Kürdistan Bölge Hükümeti’nin sorumlu olacağı vurgulandı.

Temsilcilerinin akıbetinin netleştirilmesi için çalışmalarına devam edeceklerini belirten PYD’nin açıklamasının devamında “Federe Kürdistan Bölge Hükümetini temsilcilerimizin akıbetini açıklamaya ve serbest bırakılması çağrısında bulunuyoruz. Süreci titizlik ile takip ediyoruz. Aldığımız bilgiye göre temsilcilerimiz Kürt düşmanlığı yapan kesimlere teslim edilmiş. Temsilcilerimizin tutuklanmasını üstelik akıbetlerine dair bilgi verilmemesini doğrudan partimize ulusal birlik çabalarımıza yönelik saldırı olarak tanımlıyoruz” denildi. (MEZOPOTAMYA AJANSI)

%d blogcu bunu beğendi: