Kılıçdaroğlu’ndan 300 milyar dolarlık temiz para paylaşımı: Bu millet böyle ekonomik rezaleti hak etmedi

Kılıçdaroğlu’ndan 300 milyar dolarlık temiz para paylaşımı: Bu millet böyle ekonomik rezaleti hak etmedi
Yayınlama: 22.04.2023

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ‘300 milyar dolar temiz para vaadi’ hakkında sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulundu. Kılıçdaroğlu, “Kendi beceriksizliklerini ülkenin makus talihi olarak size satmaya çalışıyorlar” ifadelerini kullandı.

 Millet İttifakı’nın ortak cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabı üzerindne paylaşımlarına devam ediyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta Karadeniz doğal gazını devreye alma töreninde “”Esrar, eroin bunları mı sattın Londra’nın tüccarlarına? Ne yaptın da 300 milyar doları getiriyorsun?” ifadelerine sosyal medya hesabı üzerinden yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, “İnsan kendinden bilir işi ya, kendilerinin beceriksizliği üzerinden, halkımızı olmayacağına ikna etmeye çalışıyorlar” dedi.

300 milyar doları bir örnek üzerinden açıklayan Kılıçdaroğlu şu ifadeleri kullandı:

“2022’de Vietnam 27,2 Milyar dolar direkt yatırım çekti. Vietnam’ın Gayri Safi Hasılası 410 Milyar USD. Çektiği yatırım, hasılanın %6,6’sı. Aynı oranı bize uygula, yılda yaklaşık 60 Milyar eder. 5 senede 300 milyar.”

“Size yalan söylüyorlar” ifadelerini de kullanan Kılıçdaroğlu, “Kendi beceriksizliklerini ülkenin makus talihi olarak size satmaya çalışıyorlar. Bu millet böyle bir ekonomi rezaletini asla hak etmedi. Az akılla mantıkla asla buraya gelinmezdi” diye ekledi.

Kılıçdaroğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Gelelim 300 milyar dolar temiz paraya. İnsan kendinden bilir işi ya, kendilerinin beceriksizliği üzerinden, halkımızı olmayacağına ikna etmeye çalışıyorlar. Bırakın 300 milyarı, 300 dolarınız olsa Nebati’ye yatırım yapsın diye verir misiniz? Onlar nasıl versin Allah aşkına?

Gelin yalan söylediklerini bir rakam üzerinden size göstereyim. 2022’de Vietnam 27,2 Milyar dolar direkt yatırım çekti. Vietnam’ın Gayri Safi Hasılası 410 Milyar USD. Çektiği yatırım, hasılanın %6,6’sı. Aynı oranı bize uygula, yılda yaklaşık 60 Milyar eder. 5 senede 300 milyar.

Size yalan söylüyorlar halkım. Kendi beceriksizliklerini ülkenin makus talihi olarak size satmaya çalışıyorlar. Bu millet böyle bir ekonomi rezaletini asla hak etmedi. Az akılla mantıkla asla buraya gelinmezdi. Biz ise ekonomiyi uçuracağız, uçuracağız!”

NE OLMUŞTU?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun gazeteci Uğur Dündar’a konuk olduğu TV100 ekranlarında, Kılıçdaroğlu’nun paramiliter bir kuruluş olmakla suçladığı SADAT’ın reklamı verilmişti.

Tepki çeken reklamın ardından sosyal medya hesabından bir açıklama yapan program sunucusu Uğur Dündar, ilgili bölümde bir aydır SADAT reklamının kullanıldığını, yayında 8 saniye yer aldığını ve televizyon yönetiminin müdahalesiyle kaldırıldığını söylemişti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 17 Ocak’ta yapılan partisinin Meclis grup toplantısında şöyle konuşmuştu:

“Bir televizyon programına katıldım. Sayın Uğur Dündar davet etti, sonra olanlar hepimizin malumu. Silahlı insanların olduğu reklamla güya beni tehdit ediyorlar. Her şeyin temelinde aslında tek bir şey var, o da para, çok para, doyamayacakları kadar çok para.”

Erdoğan ‘temiz para’ vaadini hedef aldı

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta Karadeniz doğal gazını devreye alma töreninde konuşmuştu. CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu yine Erdoğan’ın hedefindeydi.

Erdoğan, Kılıçdaroğlu’nun yurt dışından 300 milyar dolar yatırım getireceği vaadi hakkında, “Esrar, eroin bunları mı sattın Londra’nın tüccarlarına? Ne yaptın da 300 milyar doları getiriyorsun?” demişti.

PROVOKASYONLARA CEVAP VERDİ

Kılıçdaroğlu, “Ben Aleviyim” diyerek ilk kez oy verecek genç seçmene seslendiği videosunun ardından mezhepçi bir provokasyona maruz bırakılmıştı. Bayramın ilk gününde depremlerde ağır hasar alan Adıyaman’daki Belediye Mezarlığı’nı ziyaret eden Kılıçdaroğlu, inancı üzerinden hedef alındı. Mezarlık ziyaretinin ardından gittiği bir türbede bir grubun CHP’lilere saldırısına maruz kalmıştı.

Saldırıların ardından sosyal medya hesabından paylaşımda bulunan Kılıçdaroğlu, 17 Ocak’ta partisinin grup toplantısı konuşmasından bir kesit paylaştı. Kılıçdaroğlu, “seçim dönemi provokasyonlar olmasını bekliyorum, mesela sadece para” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu paylaşımında, “Söz konusu olan çok büyük para. Bu yüzden seçim dönemi provokasyonlar olmasını bekliyorum. Gerçeklerin üstünü örtmeye, gerçekleri eğip bükmeye çalışacaklar ama bilin ki mesele sadece para, sizin çalınan paranız. Sizden ricam, sakin olmanızdır. Bu işi ancak birlikte başarabiliriz” notunu kullanmıştı.