Konya’da ırkçı saldırı sonucunda 7 kişinin katledilmesi Batman’da Protesto edildi.

HDP Batman İl Örgütü, parti binası önünde yaptığı açıklamayla katliama tepki gösterdi. Açıklamaya, HDP Batman milletvekilleri Feleknaz Uca, Necdet İpekyüz, TJA, HDP Kadın Meclisi, Barış Anneleri Meclisi ve HDP ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

HDP Batman İl Örgütü, parti binası önünde yaptığı açıklamayla katliama tepki gösterdi. Açıklamaya, HDP Batman milletvekilleri Feleknaz Uca, Necdet İpekyüz, TJA, HDP Kadın Meclisi, Barış Anneleri Meclisi ve HDP ilçe örgütlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

“Ortak yaşam için ırkçılığa geçit yok. Faşizme karşı omuz omuza” pankartının açıldığı açıklamada, ilk olarak konuşan HDP’li vekil Necdet İpekyüz, katliamın göz göre göre geldiğini belirterek, “60 kişilik bir grup tarafından saldırıya uğrayan aile yerine saldırıyı gerçekleştirenlere koruma verenler bu katliamın sorumlusudur” dedi.

Daha sonra konuşan Feleknas Uca da, iktidar yetkililerinin “husumet” açıklamalarına tepki göstererek, “Ne baskılarınız ne katliamlarınız bizleri mücadeleden alıkoymayacaktır. Yer yüzünde tek bir Kürt dahi kalsa özgürlük mücadelemiz sürecektir. Sizlerin sonu da Kenan Evren gibi olacak ama kahraman Kürt yine direnişiyle tarih yazacaktır” ifadelerini kullandı.

Açıklama, “Faşizme karşı omuz omuza” ve “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganlarıyla son buldu.

İHD Batman Şubesi Konya’nın Meram ilçesinde Dedeoğulları ailesine yönelik ırkçı saldırı sonucu 7 kişinin katledilmesine tepki gösterdi.

Şube binasında yapılan açıklamaya şube yönetici ve üyeleri katıldı. İHD Yönetim Kurulu Üyesi Gülbahar Kaya, Kürtlere yönelik nefret söylemlerinin akıl almaz bir boyut kazandığını söyledi. Kaya, “Bu nedenle siyasi iktidarı bir kez daha ayrımcı ve nefret içerikli söylem ve politikaları terk etmeye, cezasızlık zırhını kaldırmaya ve toplumsal barışa daha fazla zarar vermemeye davet ediyoruz.

Bunun ilk adımı da Konya’nın Meram ilçesinde yaşanan bu elim olayı bir an önce aydınlatmak olmalıdır. Dolayısıyla demokrasi, barış ve insan haklarından yana olan herkesi ortak tutum almaya, ayrımcılığa, nefret söylemine ve şiddete hayır, demeye davet ediyoruz” dedi.

43 KURUMDAN TEPKİ

Kentteki 43 sivil toplum örgütü de Batman Barosu önünde yaptığı açıklamayla katliama tepki gösterdi. Kurumlar adına açıklamayı yapan Batman Barosu Başkanı Erkan Şenses, “Ayrımcı ve kutuplaştırıcı dil, bu yönlü ırkçı saldırıların oluşumuna etki etmektedir. Biz aşağıda imzası olan sivil toplum kuruluşları olarak; Konya’da yaşanan katliamı şiddetle kınıyor; katliamda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyor, katliama ilişkin etkili, seri ve tarafsız bir soruşturma yapılması ve yetkililerden benzer saldırıların önlenmesi hususunda gerekli siyasal iradeyi göstermesi çağrısında bulunuyoruz” dedi.

%d blogcu bunu beğendi: