Kurdistan Ulusal Kongresi ABD’de

Kurdistan Ulusal Kongresi ABD’de
Yayınlama: 02.05.2024

KNK heyeti diplomatik temaslarda bulunmak üzere gittiği ABD’de hem resmi makamlar hem de sivil toplum örgütleriyle bir araya geldi. 

Kurdistan Ulusal Kongresi (KNK) heyeti diplomatik temaslarda bulunmak üzere Washington’a gitti. Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi ve Senato üyeleri ile görüşen KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus başkanlığındaki heyet, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve 8 farklı kuruluş ile yuvarlak masa toplantıları yaptı.

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, yuvarlak masa toplantılarında düşünce kuruluşu temsilcilerinin sorularına cevap verdiklerini ve Ortadoğu’daki durum, Türkiye’nin durumu, seçimler, askeri operasyonlar gibi konularda düşünce ve önerileri paylaştıklarını söyledi.

Heyet, Washington DC’deki görüşmeler sonrası New York’a geçecek ve orada da temaslarını sürdürecek.

KNK Eşbaşkanı Ahmet Karamus, Kürt sorununun çözümüne dair KNK’nin önerilerini paylaştıklarını söyledi. Görüşmelerin çok sıcak bir atmosferde gerçekleştiği aktaran Ahmet Karamus, KNK heyetine yaklaşımın çok pozitif olduğunu ifade etti.

Ahmet Karamus, resmi yetkililer ve düşünce kuruluşu temsilcileri ile gerçekleşen görüşmelerde Ortadoğu’daki son durum, Kürtlerin pozisyonu, Kürt Amerikan ilişkileri, Türk devletin Rojava ve Başûra yönelik kapsamlı saldırı hazırlıkları, Türkiye’deki 31 Mart yerel seçimleri ve sonuçları ile Türkiye’nin demokratikleşmesi yanı sıra Ortadoğu’nun istikrarı konusunun da ön plana çıktığını belirtti.