HDP’li Necdet İpekyüz, MEB’in yapacağı 15 bin yeni öğretmen atamasında Kürt Dili ve Edebiyatı bölümüne sadece 3 kontenjan ayrılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 23 Eylül 2021 tarihinde yaptığı açıklama ile 15 bin yeni sözleşmeli öğretmen ataması yapılacağı duyurdu. Yapılacak atamalarda baranşlara göre Arapça dili için 314, İngilizce 857, Almanca 171, Türkçe 698, Fransızca 3, İspanyolca 2 ve İtalyanca, Çince, Korece, Farsça ve Rusça için birer öğretmen ataması yapılacak. Atama ile en çok kullanılan Kürtçenin Kurmancî lehçesine 2, Kirmançkî lehçesi için 1 kontenjan ayrıldı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, MEB’in öğretmen atamalarında Türkiye’de, Türkçeden sonra en çok konuşulan Kürtçe dilinde 15 binde sadece 3 kontenjan ayırılmasını Meclis Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e sordu.

Önergesinde Kürtçenin ülkede en yaygın kullanılan ikinci dil olduğunu vurgulayan İpekyüz, Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümlerinin 2013 yılı itibariyle yüksek lisans programlarından, 2015 yılı itibariyle de lisans programlarından mezun verdiğini belirtti. Kürt Dil Platformu’nun yaptığı açıklamaya göre, atama imkanı bulamayan mezunlardan ötürü öğrencilerin Kürt Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okumak ve alanda çalışmalarını devam ettirmek istemedikleri için başka alanlara yönelmek durumunda kaldığını belirten İpekyüz, Bakan Özer’in yanıtlaması için şunları sordu;

“1. Türkiye’de Türkçe’den sonra en yaygın konuşulan dil Kürtçe iken, atamalarda Kürtçe için sadece 3 kontenjan ayırılmasının gerekçesi nedir?

  1. Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’de Türkiye’nin çekince koyarak sözleşmeyi kabul ettiği maddelerden olan çocukların anadilinde eğitim ve kültür hakkının sağlanması hususunda Bakanlığınız bünyesinde ne tür çalışmalar yapılmaktadır?
  2. Bakanlığınızın anadilin çocukların pedagojik gelişimine ve öğrenmelerine katkısında dair bir çalışması var mıdır?
  3. “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi kapsamında yer alan Kurmançi ve Zazaki öğretmeni olarak MEB bünyesinde atanan ve şu anda aktif çalışan kaç öğretmen vardır? Bu öğretmenlerin sözleşmeli, ücretli, kadrolu olmak üzere statüleri nelerdir?
  4. Kürt Dili ve Edebiyatı bölümünü bitiren ve atama bekleyen kaç lisans, yüksek lisans ve doktora mezunu vardır?
  5. Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerinden mezun olanların önümüzdeki dönem atamalarına ilişkin bir planınız var mıdır?”(MA)
%d blogcu bunu beğendi: