Kürt Ulusal Birliği Partileri kuruldu

Kürt Ulusal Birliği Partileri kuruldu
Yayınlama: 19.05.2020

Kuzey ve Doğu Suriye’deki Kürt siyasi güçleri ve partiler, ulusal birlik çalışmaları kapsamında “Kürt Ulusal Birliği Partileri” adlı bir oluşum kurdu.

Kuzey ve Doğu Suriye’de bulunan 25 Kürt siyasi hareketi ve parti Qamişlo’da gerçekleştirdikleri toplantı sonrası ulusal birlik çalışmaları kapsamında yeni kararlar aldı. Toplantı sonunda bölgedeki ulusal birlik çalışmalarını destek ve takip için “Kürt Ulusal Birliği Partileri” adlı yeni bir yapının kuruluşu ilan edildi.

Toplantı sonrası yapılan açıklamada ise şu ifadeler yer aldı:

“Suriye ve bölgenin mevcut durumu, Kürt güçleri ve siyasi partileri arasındaki görüşmelerin önemi, Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı’nca, Rojava Kürdistan’ında Demokratik Özerk Yönetim çatısı olan ve olmayan Kürt partilerinin aynı tutum ve safta buluşması için oluşturulan inisiyatifin desteklenmesi amacıyla, 18 Mayıs 2020 tarihinde Qamişlo’da tarafımızca toplantı gerçekleştirilmiş ve toplantı sonucunda aşağıdaki hususlarda karar kılınmıştır:

*Kürtlerin birliği adına ortaya çıkan gelişmeleri takip etmek “Kürt Ulusal Birliği Partileri” adı altında ortak çalışmalar yürütülecek ve bu yapı bir komite tarafından temsil edilecektir.

*Şiarımız ve logomuz “Kürt Ulusal Birliği Partileri” olarak belirlenmiştir.

*Sahada yaşanan gelişmeler ve olaylara ilişkin ortak tartışmaların yürütülmesi amacıyla bu partilerin temsilcileri periyodik toplantılar gerçekleştirecektir.” (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.