Meral Akşener: Kılıçdaroğlu ile Özdağ’ın gizli mutabakatından haberim yoktu

Meral Akşener: Kılıçdaroğlu ile Özdağ’ın gizli mutabakatından haberim yoktu
Yayınlama: 23.07.2023

Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu ile Ümit Özdağ arasındaki gizli mutabakattan haberinin olmadığını söyledi. Akşener ayrıca, yalnızca kamuoyuna yansıyan yedi maddelik mutabakatı bildiğini aktardı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ’ın, “Kılıçdaroğlu seçimi kazansaydı üç bakanlık ve MİT bize verilecekti” açıklamasına ilişkin ilişkin konuştu.

Sözcü yazarı İsmail Saymaz’a konuşan Meral Akşener, “Kılıçdaroğlu’nun açık ya da örtülü mutabakat yapma yetkisi vardı. Bu yetkisini kullanır ya da kullanmaz. Kemal Bey partisine düşecek bakanlıklar hakkında istediği gibi tasarrufta bulunur. Bu yalnızca iki genel başkanı ilgilendirir” dedi.

“Ancak biz aramızda bakanlıkları bölüşmemiştik” diyen Akşener, “Dolayısıyla henüz bakanlıkları konuşmadan İçişleri ya da şu bu diye bakanlıkların adını koymak yanlış olmuştur” ifadelerini kullandı.

Akşener, şunları söyledi:

“Hangi bakanlık hangi partide olacak, bunlar konuşulmadan bakanlıkları dağıtmak isabetli olmamıştır.”

Ümit Özdağ mutabakattan Akşener’in de haberi olduğunu iddia etmiş ve Aytun Çıray da söz konusu iddiayı yinelemişti.

Özdağ ve Çıray’ın iddiası sorulan Akşener, gizli mutabakattan haberdar olmadığını, yalnızca kamuoyuna yansıyan yedi maddelik mutabakatı bildiğini söyledi.

NE OLMUŞTU?

Ümit Özdağ, T24’ten Cansu Çamlıbel’e verdiği röportajda Kemal Kılıçdaroğlu ile iki seçim arası dönemde ikili protokol imzaladıklarını ve protokole göre seçimlerin kazanılması halinde kendisinin İçişleri Bakanı olacağını, Zafer Partisi’ne iki bakanlık daha verileceğini ve MİT Başkanlığı için de sözlü mutabakat sağladıklarını söylemişti.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak bu iddiayı yalanlarken dün katıldığı bir televizyon programında konuya ilişkin konuşan Kemal Kılıçdaroğlu, iki lider arasında protokol imzalandığını doğrulamış ancak içeriği hakkında bilgi vermek istemediğini söylemişti.

KILIÇDAROĞLU: KAMUOYUNA AÇIK BİR PROTOKOL DEĞİL

Dün akşam Mehmet Akif Ersoy’un sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu da, Özdağ’ın İçişleri Bakanlığı dahil üç bakanlık ve MİT Başkanlığı’nın kendilerine verilmesi konusunda anlaşıldığına ilişkin açıklamalarını yalanlamadı.

Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

“Protokol evet var, ikimizin arasında imzalandı. Bu protokol kamuoyuna açık bir protokol değil. Dolayısıyla ikimizin namusuna teslim edilmiş bir protokoldür. Benim bu konuda konuşmam en azından ahlaki olarak doğru değil.”

‘ÖZTRAK BİLMİYOR’

CHP Sözcüsü Faik Öztrak’ın Ümit Özdağ’ın açıklamalarını neden yalanladığına ilişkin soru üzerine ise Kılıçdaroğlu “Öztrak, protokolü bilmiyor” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu programda “Sayın Özdağ ile ilgili yaptığım görüşmelerden, Sayın Sinan Oğan ile yaptığım görüşmelerden de diğer parti liderlerinin bilgisi vardı. Bu protokolle ilgili bilgileri yoktu. CHP için asıl olan altı parti liderinin imzaladığı ortak mutabakat metnidir” ifadelerini de kullandı.