Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz

Mersin’de tutuklamalara tepki: Sandıkta cevap vereceğiz
Yayınlama: 27.05.2023

Mersin’de 7 kişinin tutuklanmasını protesto eden Yeşil Sol Parti ve HDP il örgütleri, yapılan siyasi operasyonlara yarın seçimde oy kullanarak cevap vereceklerini söyledi. 

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı, sanal medya paylaşımları, Çukurova Tutuklu ve Hükümlü Aileleri ile Yardımlaşma Derneği (Çukurova TUAY-DER) üzerinden cezaevindeki tutuklulara para gönderildiği gerekçesiyle başlattığı soruşturma kapsamında 23 Mayıs’ta Mersin merkezli 5 ilde yapılan ev baskınlarında 28 kişi gözaltına alındı. 28 kişiden Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) yöneticileri Kadri Ezel, Cengiz Dere, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Yenişehir eski İlçe Başkanı Emrah Deniz, yüzde 85 engelli Azat Taş, HDP Gençlik Meclisi  Merkezi Yürütme Kurulu üyesi Mazlum Gök ve Yeşil Sol Parti MYK Üyesi Mehmet Halis Saykan ve HDP Mersin Gençlik Meclisi üyesi Özkan Yalçın tutuklandı. Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ve HDP Mersin il örgütleri, 7 kişinin tutuklanmasını yaptıkları basın açıklamasıyla protesto etti. 

HDP Mersin il binası önünde yapılan açıklamaya, Yeşil Sol Parti Mersin milletvekilleri Ali Bozan ve Perihan Koca  ile çok sayıda kişi katıldı. “Baskılar ve gözaltılar bizi yıldıramaz” pankartının açıldığı açıklamada kitle, sık sık “Direne direne kazanacağız” sloganı attı. 

‘ENGEL BİZİZ’

Açıklama yapan HDP Mersin İl Eşbaşkanı Hoşyar Sarıyıldız, partilerine yönelik hukuksuz gözaltıların boşa çıkacağını söyledi. Türkiye’deki ekonomik, siyasal, sosyal ve kültürel krizlerin temel sebebinin AKP-MHP iktidarı olduğunu belirten Sarıyıldız, “Kararlı mücadelemiz iktidar, siyasetinde büyük kırılmalar yaşattı, özgüveni çöktürdü, geleceği belirleme konusunda hazırladığı planları bozdu. Bu nedenle saldırıların hedefi oluyor, hukuksuz gözaltı ve tutuklamalara maruz kalıyoruz. Çünkü otoriter, tekçi, sömürücü, talancı rejimin kalıcı hale getirilmesinin önündeki en büyük engel biziz” dedi.

‘SANDIKTA CEVAP VERECEĞİZ’

Sarıyıldız, Demokratik Cumhuriyet mücadelesinden vazgeçmeyeceklerini belirterek, “Siyasal hedeflerimizi gerçekleştirmek ve tek adam rejimine son vermek için mücadelemizi en güçlü şekilde sürdüreceğiz. Yarın ki seçimde güçlü bir katılımla oylarımızı kullanarak, bu siyasi operasyonlara en güzel cevabı sandıklarda verecek” ifadelerini kullandı.  

Yeşil Sol Parti Mersin milletvekili Ali Bozan ise, AKP-MHP iktidarının yargıyı kendi siyasal oyunlarına alet ettiğini söyledi. Bozan, “Tutuklanan 7 arkadaşımız yarın yapılacak seçimlere müdahale amacıyla tutuklandılar. Biz tutuklamalara rağmen buradayız ve çalışmaya devam edeceğiz” mesajını verdi.