Mithat Sancar Yeşil Sol Parti’nin Suruç mitinginde konuştu: 14 Mayıs IŞİD zihniyetine cevap verme zamanıdır

Mithat Sancar Yeşil Sol Parti’nin Suruç mitinginde konuştu: 14 Mayıs IŞİD zihniyetine cevap verme zamanıdır
Yayınlama: 29.04.2023

Yeşil Sol Parti Urfa’nın Suruç mitinginde konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, “2015’te katledilen 33 gencin hesabını soracağız” dedi. Sancar, ” 14 Mayıs IŞİD zihniyetine verme zamanıdır” dedi.

Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil ve Sol Parti) 14 Mayıs’taki seçimler için çalışmalarına devam ediyor. Seçim çalışmaları kapsamında Urfa’nın Suruç ilçesinde miting düzenlenen mitinge HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz katıldı.

Mitingde konuşan Sancar, “Görüyorum ki Suruç seçimlere ve zafere hazır. Hep birlikte kazanmaya hazır Suruç. Suruç halkı her türlü zulme karşı dik durmuş, mücadelemizde her zaman çok değerli bir yer tutmuştur. Bu ruh, bu mücadele ruhu bizlerin güç kaynağınır. Bizlerin zulme karşı dik durmasını sağlayan kaynaktır” dedi.

‘İŞİD ZİHNİYETİNE 14 MAYIS GEREKEN DERSİ VERME ZAMANIDIR’

Sancar, sınırdaki Kobanê kentine işaret ederek, “Karşıda Kobanê var. Kobanê’deki direniş dünya tarihine özel bir sayfa olarak geçti. İŞİD’in bitişi Kobanê’deki direiniş oldu. Şimdi İŞİD zihniyetine 14 Mayıs’ta gereken dersi verme zamanıdır. Riha halkı, Suruç halkı, Türkiye halkları o güne hazır. O gün sandıklarda bu iktidara zihniyetine en büyük cevabı vermeye hazır. Öyle değil mi?” diye sordu.

KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLEYECEĞİZ

Sancar, daha sonra Cumhurbaşkanlığı seçimlerine değinerek, şunları söyledi:

“Bizler Cumhurbaşkanlığı seçimi için ittifaklarımızla birlikte aday çıkarmama kararı vermiştik. Neden? Çünkü bizim bu seçimlerde iki hedefimiz var dedik. Biri bu iktidarı göndermek. Yani tek adam yönetimine son vermek. Diğeri bu düzeni değiştirmek. Hem tek adam yönetimine son vereceğiz hem de bu sömürü, zulüm ve savaş düzeni değiştireceğiz dedik. Cumhurbaşkanlığı seçiminde iki aday yarışıyor: Bir Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan, diğeri Kemal Kılıçdaroğlu. Erdoğan, tek adam rejimini kalıcı hale getirmek için seçimlerde adaydır. 21 yıldır sürdürdüğü bu düzeni artık sürekli getirmek istiyor. Biz de buna dur demeye kararlıyız. Yani tek adam yönetimine son vermek konusunda Kılıçdaroğlu’nun sözü ile bizim hedefimiz uyuşuyor. O nedenle Cumhurbaşkanlığı seçiminde Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekleyeceğiz.”

33 GENCİN HESABINI SORMAK İÇİN…

Cumhurbaşkanlığı seçimi önemli ancak bütün sorunların çözümünü, temel sorunlarını çözümünü cumhurbaşkanlığı değişikliğine bağlamıyoruz. Bu düzeni asıl değiştirecek güç ve program bizdedir. Yeşil Sol’dadır. Meclis seçimlerinde en yüksek orana ve temsiliyete ulaşmamız lazım. Eğer düzeni değiştireceksek bu adaletsiz, sömürü, talancı yönetimi bitireceksek, bizler Meclis’te en güçlü şekilde yer almalıyız.

Meclis seçimlere bizim için tarihi önemdedir. Bizler adalet için geliyoruz. Adalete kurmak için önce adaletsizliklerden hesap sormak lazım. Suruç’ta 20 Temmuz 2015’ta katledilen 33 gencin hesabını sormak lazım. O 33 genç Kobani’deki çocuklara oyuncak götürüyordu. Kobanê halkı, gençleri ve çocukları ile dayanışmak için buradaydılar. Bunun hesabı sorulmadı. Bunun hesabını bütün bağlantılarıyla sormak için Yeşil Sol Parti’yi en güçlü şekilde Meclis’e göndermeniz lazım. O zaman bütün faillerden ve onlara yol verenlerden hesap soracağız. İşte adalet o zaman yerine gelecek.”

ŞENYAŞAR AİLESİNİN MÜCADELESİ

Sancar, Şenyaşar ailesine dönük katliama da değindi. Sancar, katliamda yaşamını yitirenleri unutmayacaklarını vurgulayarak, “Adil’i, Celil’i ve babaları Hacı Esvet’i unutmayacağız. Onlardan hesap soracağız. Emine ananın adalet için 770 gündür yükselttiği sesi bütün ülkede duyuracağız. Onun çığlığının hakkını mutlaka yerine getireceğiz. İşte bu adaletsizliklerden hesap sormazsak bu ülkeye ne barış ne huzur ne adalet gelir” diye konuştu.

‘APÊ MUSA’NIN ÇOCUKLARINI HİÇ KİMSE SUSTURAMAZ’

Sancar, alandan “özgür basın susturulamaz” sloganlarının yükselmesi üzerine “Özgür basın susturulamaz. Apê Musa’nın çocuklarını hiç kimse susturamaz. Apê Musa’nın öğrencilerine hiç kimse diz çöktüremez. Yıllardır her türlü yöntemi denedir. Ancak özgür basın her zaman ayakta kaldı, bir gidecek bin gelecek. Bir kişiyi alırlarsa bu meydandaki bütün gençler muhabir olacak. Hakikati bütün ülkeye duyururacak” dedi.

Sancar, konuşmasının devamında ise, “Bu düzeni değiştirecek yolu açacağız. Özgürlüğe gidecek yolu biz açacağız. Bu bizimle mümkündür. Ancak biz yapabiliriz” diye kaydetti.

Miting, sahne alan sanatçıların seslendirdikleri ezgilerle sona erdi.