Nav-Dem’den Giessen’de geniş katılımlı kongre

Nav-Dem’den Giessen’de geniş katılımlı kongre
Yayınlama: 19.05.2024

Almanya’nın Giessen kentinde faaliyet yürüten Navenda Civaka Demokratîk a Kurdên Giessen (Nav-Dem) 15. Kongresini gerçekleştirdi.

Nav-Dem’e bağlı bir çok meclisten yüzlerce delege Giessen kentinde 15’inci kongre için bir araya geldi. Kongre Nav-Dem’in yeni binasında gerçekleşti. “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Kürt Sorununa Çözüm” şiarıyla düzenlenen kongrede Abdullah Öcalan’ın paradigması doğrultusunda tartışmalar yürütüldü.

Kongrede Nav-Dem adına verilen mesajda, Türk devletinin işgal saldırılarına dikkat çekilerek, “Her ne kadar görünürde Türk devleti bu soykırım konseptine öncülük etse de, geniş planda uluslararası tüm komplocu güçlerin Kürtlere karşı giriştiği topyekun bir savaş olduğu anlaşılıyor. Bu anlamda da uzun vadeli farklı aşamalar git gide daha da boyutlanarak devam edecektir. Kararlı ve aralıksız yaygın bir direnişi ile en fazla da paradigma temelinde, kendimizi örgütleyerek, her alanda bir savunma ağı sergilemeliyiz” denildi.

Nav-Dem, “Kürt ve Kurdistan şehitlerinin miras bıraktığı onurlu mücadelenin önemine dikkat çekerek, “Huzurunuzda o kahramanları büyük bir saygı ile anıyoruz. Kürt halkı hassas bir süreçten geçiyor. Eğer şehadete ulaşan o kahramanların mücadeleleri olmasaydı Kürtler şimdi çok daha zor bir dönem yaşıyor olacaktı. Şehitlerimiz Kurdistan mücadelesine katılmayı tercih ettiler. Bu tercihleri ile köleliği, işgali ve kimliksiz bir yaşamı kabul etmeyip, buna karşı mücadele ettiler. Kurdistan’ın kurtuluşu için kahramanlık yaptılar.  Onların mücadelesi ve direnişi Kürt halkının özgürlüğü içindi.” ifadeleri kullanıldı.

Konuşmaların ardından faaliyet raporları okundu ve oylamaya gidildi. Oylamada Nav-Dem’in yeni eşbaşkanları ve yönetimi seçildi.