Özgürlük Yürüyüşü’ne çağrı: Alanlara akalım

Özgürlük Yürüyüşü’ne çağrı: Alanlara akalım
Yayınlama: 18.11.2023

Gemlik’e yapılacak Özgürlük Yürüyüşü’ne katılım çağrısının yapıldığı halk toplantılarında “Düşmana inat Kürt halk önderi Abdullah Öcalan’a sahip çıkmak için alanlara akalım” denildi. 

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın fiziki özgürlüğü talebiyle yarın Gemlik’e gerçekleştirilecek “Özgürlük Yürüyüşü” öncesi İstanbul’un Beyoğlu ve Kağıthane ilçesinde halk toplantıları gerçekleştirildi. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (HEDEP) Beyoğlu il binasında düzenlenen toplantıya, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Marmara Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHA-DER), Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Toplantı, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşuyla başladı.

‘TÜM TOPLUM TECRİT ALTINDA’ 

Abdullah Öcalan’dan 32 aydır haber alınmadığını hatırlatan TJA Aktivisti Gülsen Erdoğan, tecrit politikalarına karşı yarın düzenlenecek Gemlik Yürüyüşü’nün önemine dikkati çekti. Tecrit politikalarının sadece Abdullah Öcalan’a uygulanmadığını dile getiren Erdoğan,”Başta kadınlar ve gençler olmak üzere tüm toplum tecrit altında. Tecrit politikalarına karşı düşmanın tüm saldırılarına rağmen asla pes etmedik. Bizler TJA olarak mücadelede öncü rolümüzü oynamaya çalıştık. Bu anlamda mücadeleye ve bu süreci sahiplenmeye devam edeceğiz. Yarın yapılacak Gemlik yürüyüşüne herkesi bekliyoruz” çağrısı yaptı.

‘TECRİTE KARŞI ALANLARA AKALIM’

MA-TUHAYDER Eşbaşkanı Dilek Sönmez Demir de Abdullah Öcalan’ın üzerinde uygulanan tecrit politikalarının bugün tüm cezaevlerine yayıldığını belirterek, “Kürt Halk Önderine uygulanan ağır tecrit koşulları tüm cezaevleri yansımış durumda. Cezaevlerinde tutuklulara yönelik baskı ve sindirme politikaları her geçen gün artıyor. Ailelerin para yatırmaları, tutukluların gazete, dergi ve görüş haklarının engellenmesi ve infaz yakmalarla cezalandırılıyor. Toplumun tüm kesimlerine ve mekanlarına yansıyan bu tecridin kırılması bize bağlıdır. Biz kendimizi bu sürecin dışında tuttuğumuz için tecrit derinleşiyor. Abdullah Öcalan,40 yıla aşkındır bir mücadele yürütüyor. Bizler de yarın bu mücadeleyi sahiplenmek, düşmana inat irademize sahip çıkmak için alanlara akalım” ifadelerini kullandı.

‘GÜÇLÜ BİR SAHİPLENMEYLE TECRİT KIRILIR’

HEDEP il yönetici Yusuf Cirik ise “Abdullah Öcalan’ın bir sözüyle başlayan bu mücadele bugün milyonlara ulaşarak büyüdü. Abdullah Öcalan’a yönelik tecrit kişiye uygulanan bir tecrit değil, tüm Kürt halkına yönelik bir tecrittir. Bu tecridin kırılması için daha çok örgütlülük ve daha fazla sahiplenmemiz gerekir. Yarın yapacağımız Gemlik yürüyüşü için güçlü bir katılım ve sahiplenmeyle herkesi bekliyoruz” dedi.

Toplantıya katılan yurttaşlar da tecrit ve Kürt halkına yönelik saldırılara dikkati çekerek örgütlenmenin güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.