Jiyan Haber

Hakikatin Peşinde

Pervin Buldan Batman’da konuştu: Yüreğimiz Jîna Amini için direnenlerin yanında

Eyl 25, 2022

TJA konferansında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, İran’da katledilen Jîna Mahsa Amini’yi anarak, “Yüreğimiz İran’da Jîna Amini için direnen, onun katledilmesine karşı çıkan İranlı kadınların yanında” dedi. 

Özgür Kadın Hareketi’nin (TJA), Batman’da “Em li dijî faşîzmê bi biryar û di azadiyê de bi israr in (Faşizme karşı kararlı, özgürlükte ısrarcıyız)” şiarıyla gerçekleştirdiği 4’üncü Kadın Konferansı 2’nci gününde konuşmalarla devam ediyor. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, konferansta konuştu. Katılımcıları selamlayarak konuşmasına başlayan Buldan, “Bugün burada önemli bi konferans gerçekleştiriyoruz. Kadınların dayanışmasını, kadınların örgütlü gücünü açığa çıkaran ve böylesi bir güzel ortamı sağlayan, bu konferansta emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. 

‘YÜREĞİMİZ AMİNİ İÇİN DİRENENLERİN YANINDA’ 

Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden katılan kadınlara teşekkür eden Buldan, “Bu konferansta yüreğimizin bir kısmı burada ama yüreğimizin diğer kısmı İran’da Jîna Amini için direnen, onun katledilmesine karşı çıkan İranlı kadınların yanında. Yüreğimizin bir kısmı burada, diğer kımsı cezaevlerinde rehine olarak tutulan Gülten Kışanak, Figen Yüksekdağ’ın, Sebahat Tuncel’in, Aysel Tuğluk’un, Gülser Yıldırm’ın ve ismini sayamadığım onlarca kadın arkadaşımızın yanında. Biliyoruz nerede olursak olalım. yaşamın neresinde olursak olalım bizler katlediliyoruz, tacize ve tacavüze uğruyoruz. Yok sayılıyoruz, inkar ediliyoruz. Bunun üzerine erkekler bizim üzerimizde siyaset yapıyorlar” diye konuştu. 

ORTAKLAŞMA ÇAĞRISI 

Buldan, devamla şunları söyledi: “Kadınlar dünyanın her yerinde şiddete uğruyor. Her yerinde katlediliyor. Ama şunu ifade etmek isterim ki her katliam, her şiddet politiktir ve siyasidir. Devletlerin, hükümetlerin ve ülkelerin yönetenlerin emirleri ve siyasetleri doğrultusunda kadınlara bakış açıları doğrultusunda bizler katlediliyoruz, bizler şiddete uğruyoruz. Ama şu da bilinsin ki dünyanın neresinde olursak olalım her türlü şiddete karşı, her türlü katliama karşı, her türlü inkar ve yok sayılmaya karşı kadınlar bu zamandan itibaren, bundan sonra her yerde direnecek. Her türlü katliamın karşında duracak. Her türlü şiddetin karşısında duracak. Tek bir kadının bile saçının teline zarar gelmemesi, tek bir kadının bile tırnağının taşa değmemesi için kadınlar birlikte hareket edecek, kadınlar yek vücut olacak, kadınlar direnecek, kadınlar mücadele edecek. Bunun sözünü bu kürsüden bir kez daha vermek istiyorum. Erkekler şunu bilsin ki Jina Amina’ya yapılanlar her birimize yapılanlardır. Katledenler bilsin ki karşınızda örgütlü kadın duruşu var. Evet, biz ortaklaşmamızla, mücadelemizle, dayanışmamızla bundan sonra kadınlara yönelik her türlü şiddetin önüne geçmek için birlikte hareket etmek zorundayız. Yoksa bu ülke başta olmak üzere, Kürt kadınlarına yapılan başta olmak üzere dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddet artar. Bir arada durmazsak, Kürt kadınlarıyla Türkiyeli kadınlar bir araya gelmezse, birlikte mücadele etmezse bu şiddetin artacağını biliyoruz. Dolayısıyla örgütlü gücümüz ve mücadelemizi büyütmek zorundayız. Ama şuradan şu duyguyla ayrılmak istiyorum: ‘Jin, jiyan, azadî’ hepimizin ortak sloganıdır. Dünyanın neresine gidersek gidelim ‘jin, jiyan’ sloganını her yerde söyleyelim, herkese ulaştıralım. Tek bir kadının dahi katledilmesine dahi müsaade etmeyelim.”