‘Suriyeli göçünden daha da büyük bir çapta Afgan göçü ile karşı karşıyayız. AB’den para alacağız diye bu göçe göz yumamayız.’

CHP’li Erdoğan Toprak MYK’ya sunduğu raporda, “İran kaçak geçişlere göz yumuyor. TIR’larla Afganları Türkiye’ye gönderiyor” diye bildirdi.

ABD ve NATO güçlerinin Afganistan’dan çekilme kararı ve ülkede Taliban hakimiyetinin artması, 4 milyon Suriyeli’nin ardından 6,5 milyon Afgan mültecinin de, Türkiye’ye doğru göçüne yol açtı.

Sözcü’nün haberine göre CHP İstanbul Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Erdoğan Toprak tarafından hazırlanarak MYK’ya sunulan raporda, “İran kaçak geçişlere göz yumuyor ve Afganlılar Türkiye’ye gönderiliyor” denildi. CHP’li Toprak, “Suriyeli göçünden daha da büyük bir çapta Afgan göçü ile karşı karşıyayız. AB’den para alacağız diye bu göçe göz yumamayız” ifadelerini kullandı.

Toprak şunları kaydetti:

‘MİLYONLARCA AFGAN ÜLKESİNİ TERK EDİYOR, YENİ BİR GÖÇ DALGASI İHTİMALİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

“Afganistan’dan yoğun bir göç dalgası başladı. Kabil yönetiminin, ilerleyişini sürdüren Taliban karşısında ayakta kalması güç görünüyor. Milyonlarca Afgan ülkelerini terk ediyor. Taliban’dan kaçanlar, Pakistan, İran, Özbekistan, Tacikistan sınırlarına yığılırken nihai hedefleri ise Türkiye’ye gelmek ve Avrupa’ya geçmek. Ülkemiz yeni bir göç dalgası ihtimaliyle karşı karşıya.”

İRAN TEŞVİK EDİYOR İDDİASI: KAÇAK GEÇİŞLERE GÖZ YUMUYOR VE AFGAN GÖÇMENLERİ TIRLARLA TÜRKİYE’YE GÖNDERİYOR

“Halen en büyük Afgan mülteci kitlesi toplamı 6,5 milyona varan Afgan mülteciyle Pakistan ve İran’da bulunuyor. İran, kaçak geçişlere göz yumuyor hatta teşvik ediyor. TIR’lara doldurulan Afgan kaçak göçmenler, İran üzerinden ülkemizin farklı illerinde indiriliyor.”

‘TÜRKİYE AB’NİN SINIR BEKÇİSİ OLARAK GÖRÜLÜYOR’

“AB’nin Suriyelileri ülkede tutması konusunda iktidar ile yaptığı anlaşmanın bir benzerini de Afgan göçmenler için yapmayı planlaması ülkemizin ‘AB’nin sınır bekçisi’ olarak görüldüğünü bir kez daha ortaya koyuyor.”

%d blogcu bunu beğendi: