Rojhilatlı 2 sanatçı yaşamını yitirdi

Rojhilatlı 2 sanatçı yaşamını yitirdi
Yayınlama: 06.04.2024

Rojhilatlı Kürt sanatçılar Ali Zandi ve Derviş Çengiz Ebdi Pur, yaşamını yitirdi.

İranlı ünlü Kürt sanatçı Ali Zandi (67) ile Tenor sanatçısı ve müzik hocası Derviş Çengiz Ebdi Pur (80) 4 Nisan’da yaşamlarını yitirdi. Zandi Kanada’da bir hastalıktan yaşamını yitirirken, Derviş Çengiz Ebdi Pur ise İran’ın Kerend Xerb kentinde yaşamını yitirdi.

Ülkenin batı bölgesindeki önde gelen Yarsani tenor sanatçılarından ve kelam şarkıcılarından biri olan Ebdi Pur, magami ve tenbur müziği alanında eski kuşağın hayatta kalanlarındandı. Bu alanda bir üslup ustası olan Ebdi Pur, tanbur müziği ve kelamın büyük hocalarından Babağlam Hemtabadi’nin en büyük öğrencilerinden biri sayılırdı. Ebdi Pur’un cenazesi dün Kerend Xerb’te çok sayıda ünlü sanatçının katılımıyla defnedildi.

‘KÜRTLERİN ŞARKISI ÖZGÜRLÜĞÜN SESİ’

Birçok Kürtçe şarkının sahibi sanatçı Ali Zandi ise hastalıkla uzun mücadelenin ardından Kanada’nın Toronto kentinde yaşamını yitirdi. Rojhilat Kurdistan Kültür ve Sanat Komitesi, Zandi için taziye mesajı yayınladı. Komitenin yayınladığı taziye mesajında şu ifadelere yer verildi: “Ünlü Kürt sanatçı Ali Zendi’nin ölümü Kürt halkı için üzüntü ve duygu kaynağı oldu. Ali Zandi’nin değerli sanat eserleri yaratmada üst düzey bir konuma sahip olması, halk karşıtı sistemin baskıları nedeniyle onlarca yıldır acı çeken mazlumların feryatları ve çığlıklarıydı. Ali Zandi de özgün Kürtçe şarkılarla bu halkın kültür ve sanatını tanıtan sanatçılardan biriydi. Kendisi de Rojhilat Kurdistanı’ndaki bunaltıcı koşullar nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kaldı ve sürgünde yaşadı. Kuşkusuz milletimiz ve sanatçılarımız için bu durumu değiştirmenin tek yolu özgür ve onurlu bir yaşam için mücadele etmektir. Kürtler gibi bir halk çifte baskı altında olduğu sürece onların şarkıları özgürlüğün sesi, acılarının öyküsü olacaktır. Ünlü Kürt sanatçının Kanada’da vefatı nedeniyle bir kez daha Kürt halkına ve özgürlük yolu sanatçılarına başsağlığı dileklerini iletiyoruz.”