Saliha Aydeniz Batman’da konuştu: Dünya Rojava’ya borçlu

Saliha Aydeniz Batman’da konuştu: Dünya Rojava’ya borçlu
Yayınlama: 14.08.2022

BATMAN – Batman’da konuşan DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılara değinerek, “Yine 3 maymunu oynamaya hazırlanıyorlar. Tüm dünya Rojava’daki direnişe can borçlu” dedi. 

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Batman İl Örgütü’ne atama kongresi yaptı. Roza Düğün Salonu’nda gerçekleştirilen atama kongresine, DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz, Parti Meclisi (PM) üyeleri,  Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, HDP milletvekilleri Feleknas Uca, Mehmet Rüştü Tiryaki, yerine kayyım atanan Batman Belediyesi Eşbaşkanları Songül Korkmaz,  Mehmet Demir, HDP PM üyeleri, Barış Anneleri Meclisi, Özgür Kadın Hareketi (Tevgera Jinên Azad-TJA), Mezopotamya Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma, Dayanışma ve Kültür Derneği (MEBYA-DER) ve HDP Batman il yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Bijî Serok Apo”, “Bê Serok jiyan nabe” ve “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının atıldığı kongrede, “Uyuşturucuya, savaşa, tecride karşı harekete geç” , “Örgütlü toplumla özgür yaşama doğru” ve “Kadın özgürlük zamanı” pankartları kongre salonuna asıldı. 

Yoğun katılımın olduğu kongre, saygı duruşuyla başladı. Daha sonra ilk olarak konuşan HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran, kongrenin iktidarın gözaltı ve tutuklama politikalarına bir cevap olduğunu belirtti.

‘BASKI POLİTİKALARINA BİR YANIT’

DBP Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz ise, örgütlenmenin önemine değinerek, “Batman mücadelede önemli bir yer tutuyor. Bugün burada düzenlenen kongre ile gözaltı ve sindirme politikalarına cevap olundu. Bir kez daha Batman halkı, baskılar karşısında yılmadığını gösterdi” dedi. Türkiye’nin Federe Kürdistan Bölgesi ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük saldırılarını hatırlatan Aydeniz, buralarda kullanılan kimyasal silah iddialarına değinerek, ekledi: “Amaçları Kürt kazanımlarını yok etmek. 100 yıllardır bu saldırılar var. Başur’daki saldırılar ihanet ile gerçekleşiyor. Bu ihanete 4 parça Kürdistan halkı cevap olacak. KDP şuan ihanet içinde. Şuan Kürtlerin ittifakına  en büyük engel KDP’dir. Kürt kazanımlarının düşmanı da KDP. Onlar bilsin ki ne ihanet ne de kimyasal saldırılar mücadeleyi geriletecek. Bu mücadelenin kazananı biz Kürtler olacağız. Kürt halkı 4 parçada kazanan olacak. Kaybeden ihanet içinde olanlar olacak.”

‘AMAÇLARI DAİŞ’İ CANLANDIRMAK’

Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik operasyon tehditlerine de değinen Aydeniz, “DAİŞ gibi bir örgütü sonlandıranlara karşı şuan büyük bir saldırı hazırlığı var. Devletlerin ikiyüzlülüğü ortaya çıktı. Türkiye’nin taleplerine olumlu bakıyorlar ve bu saldırılara karşı yine 3 maymunu oynamaya hazırlanıyorlar. Tüm dünya Rojava’daki direnişe can borçlu. DAİŞ gibi insanlık dışı bir örgüt yok edilme aşamasına getirildi. Ancak Türkiye’nin buraya saldırıları ile bu cani örgüt tekrardan canlandı. Bu canlanma yeni saldırıları beraberinde getirdi. Türkiye ve kapitalist devletler, bu örgütü canlandırmak için ellerinden geleni yapıyor. Kürtlere karşı kinleri o kadar büyük ki DAİŞ’in canlanması onlar için önemli değil. Bu örgüte karşı nasıl büyük bir direniş gösterildiyse onu canlandırmaya çalışanlara karşı da mücadele büyük olacaktır” dedi.  

‘KAOS TECRİDİN KALKMASIYLA BİTER’

PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki ağırlaştırılmış tecridin devam ettiğini söyleyen Aydeniz, şunları söyledi: “Tecrit sonlandırılmadığı sürece kaos da sonlanmaz. Bu tecrit insanlık dışı bir hal almış durumda. 2013’de Öcalan’ın duruşu ile demokrasi ileri bir aşama aldı. Ancak buna tahammül edemeyen demokrasi düşmanları savaş başlattı. Barışa karşı faşizan bir saldırı başlatıldı. Bu saldırılar ekonomiden tutun yaşamın birçok alanından kendini hissettirdi. Öcalan, özgür kalana kadar Kürt halkı mücadelesini büyüterek devam ettirecek. Tecrit olduğu sürece bu ülkede kimse özgürlükten ve demokrasiden bahsedemez. Sessiz kalan muhalefet partileri bu bilinçle projelerini ortaya koymalı.”

Yapılan konuşmaların ardından DBP Batman İl Örgütü’ne atanan Eşbaşkanlar Rukiye Onat Günül ve Burhan Eğlenti, il yöneticileriyle birlikte tebrikleri kabul etti.

Kongre, sanatçı Şerzat’ın seslendirdiği şarkılar eşliğinde çekilen halaylarla son buldu. (MA)

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.