Seçim kurullarından çifte standart: AKP’ye kabul, DEM Parti ve CHP’ye ret

Seçim kurullarından çifte standart: AKP’ye kabul, DEM Parti ve CHP’ye ret
Yayınlama: 07.04.2024

Taşımalı seçmen gibi usulsüzlüklerin yaşandığı yerlerde DEM Parti ve CHP’nin itirazları reddedilirken, AKP’nin yaptığı tüm itirazlar ise kabul edildi. 

31 Mart seçimlerinde Kurdistan’daki taşımalı seçmen, kayyım tartışmaları onlarca usulsüzlüğe rağmen haritadaki renkleri tümden değiştiği bir sonuç çıktı. Halkın oylarıyla AKP – MHP’nin gerilettiği seçimler ardından da ihlal ve usulsüzlükler devam etti. Wan’da büyük bir farkla seçimleri alan Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) adayına yönelik seçim darbesi halkın direnişiyle engellendi. AKP’nin tüm usulsüzlüklere rağmen kaybettiği yerlerde itiraz yoluyla halkın iradesini gasp etme girişimleri sürüyor. AKP’nin seçim sonuçlarına yaptığı tüm itirazlar kabul edilirken taşımalı seçmen, DEM Parti ve CHP’nin oy sayımındaki usulsüzlükler gibi nedenlerle az farkla kaybettiği kentler için yaptığı itirazlar kabul edilmedi. 

YSK İTİRAZLARI DEVAM EDECEK

İl seçim kurullarına itiraz süresi dün dolarken, kurulların itirazları bugün saat 17.00’ye kadar karara bağlaması gerekiyor. İl seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı YSK’ye itiraz etmek için son tarih ise 10 Nisan Çarşamba günü saat 17.00 olacak. İl seçim kurulu kararlarına karşı olağanüstü itiraz için son tarih ise 14 Nisan Pazar günü saat 17.00 olarak belirlendi.

RİHA’DA 2 İLÇEDE SEÇİM YENİLEME KARARI

Partilerin yaptığı itirazları ve sonuçlarını derledik. En büyük yenilgilerden birisini Kurdistan’da yaşayan iktidar, burada 12 bölgede ise taşımalı seçmenle sonuçlara doğrudan etki etti. Taşımalı seçmenle kazanamadığı yerleri ise itirazlarla kazanmaya çalışıyor. Riha’daki yerel seçimlerde DEM Parti’nin kazandığı 7 ilçe belediyesinden 6’sının sonuçlarına AKP’den itirazlar geldi. Serekanîyê’de (Ceylanpınar) oyların yeniden sayılması kararı alınırken, Suruç ve Viranşehir ilçelerinde itirazlar reddedildi. Xelfetî (Halfeti) ile Curnê Reş’te (Hilvan) ilçelerinde AKP itirazı üzerine il seçim kurulu iki ilçe içinde seçimlerin yenilenmesi kararı verdi. DEM Parti 2 ilçe için de Yüksek Seçim Kurulu (YSK)’ya başvurdu.  Sêwereg (Siverek) ilçesinde AKP’nin 64 oy farkı ile birinci parti olduğu iddia edilmişti.  Yeniden Refah Partisi’nin (YRP) itirazı üzerine seçimlerin yenilenmesine kararı verildi.

69 OY ALAN MHP İTİRAZ ETTİ

Yine DEM Parti tarafından kazanılan birçok belediye için itirazda bulunuldu. AKP’nin taşımalı asker ve polis oylarına rağmen Colemêrg merkezde belediyeyi kazanırken, AKP oyların yenilen sayılması için İlçe Seçim Kurulu’na itiraz yaptı. Agirî’nin Giyadîn (Diyadin) ilçesinde de DEM Parti’nin yüzde 57,43 oyla kazandığı seçimlere ilçede 69 oy alan MHP itiraz etti. AKP ise il genel meclis üyeliğine itirazda bulundu. Gerekçeli kararı isteyen DEM Parti’ye karar verilmezken, yarın kurulun toplanacağı ve karar verileceği belirtildi. DEM Parti kazandığı Merdin Kerboran (Dargeçit) Belediyesi’nde AKP’nin itirazı üzerine İl Seçim Kurulu yeniden sayım kararı aldı. 

DEM Parti’nin 9 oy fark ile kazandığı Xelat’ın (Ahlat) Pirxus (Ovakışla) Beldesi’nde Yeniden Refah Partisi (YRP) yaptığı itiraz sonucu oylar yeniden sayıldı. DEM Parti, belediyeyi 6 oy farkla yeniden kazandı. Qars’ın Dîgor (Digor) ilçesine bağlı Bazarcix (Dağpınar) Belde Belediyesini kazanan DEM Parti’ye karşı AKP, seçimin tekrarlanması için İlçe Seçim Kurulu’na itiraz etti.

AMED’TE GEÇERSİZ OYLAR İÇİN BAŞVURULDU

AKP’nin itirazları kabul edilirken, DEM Parti’nin itirazları ise reddedildi. Amed’in Çermûg (Çermik) ilçesinde DEM Parti, geçersiz sayılan ancak gerekçesi tutanaklara geçirilmeyen, yine toplu oy kullanıldığı belirlenen sandıklara ilişkin itirazda bulundu. Gêl (Eğil) ilçesinde de AKP’li adayın 217 farkla kazandığı seçimde 2 bin 218 oyun geçersiz sayılmasına itiraz edildi. DEM Parti’nin ilçe seçimlerinde yaptığı başvurunun reddedilmesinin ardından, İl Seçim Kuruluna geçersiz oyların sayımı için itirazda bulunuldu. İl seçim Kurulu henüz kararını vermedi. Taşımalı seçmenlerle gündeme gelen Hezro (Hazro) ilçesinde AKP adayı 371 oy farkı ile kazanırken ilçede 904 oy da geçersiz sayıldı. DEM Parti’nin, geçersiz oyların yeniden sayımı için İlçe Seçim Kurulu’na başvurusu ise reddedildi ve il seçim kuruluna başvuru oldu. 

SÜREÇ BİTMEDEN MAZBATA VERİLDİ

Buna karşın asker ve polislerin seçmen olarak taşındığı il ve ilçelerde DEM Parti’nin yaptığı itirazlar ise reddedildi. Bedlîs merkezde ise AKP adayı 198 oy ile kazanırken, kentte 2 bin 18 oy geçersiz sayıldı. DEM Parti Bedlîs İl Örgütü’nün tüm oyların yeniden sayılması için İlçe ve İl Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru reddedildi. DEM Parti ardından YSK’ya başvurdu. Ancak DEM Parti’nin itiraz süreci devam ederken, mazbata AKP Bedlîs Belediye Başkan adayı Nesrullah Tanğlay’a verildi.

DEM PARTİ’YE RET

Mêrdîn’in Stewr (Savur) ilçesinde de DEM Parti’nin seçimlerin iptali için yaptığı başvuru İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Bunun üzerine İl Seçim Kurulu’na başvuru yapıldı. Yine hile, usulsüzlüklerin yaşandığı Qers’de DEM Parti’nin seçimlerin yenilenmesi için 2 Nisan’da İlçe Seçim Kurulu’na yaptığı başvuru reddedildi. İtiraz reddedilince İl Seçim Kurulu’na başvuru yapıldı. Qers için hem İl Seçim Kurulu hem de YSK’ye yapılan başvurular da reddedildi. 

Şirnex’te de Merkez İlçe Seçim Kurulu’na yapılan itiraz reddedilirken, il seçim kuruluna itirazda bulunuldu. Yine DEM Parti ve Şirnex’li yurttaşlar, kente getirilen “taşımalı” seçmen ve itirazlarını yerine getirmyen İl Seçim Kurulu hakkında şikâyette bulundu. Seçimin gasp edildiği Colêmerg Şemzînan (Şemdinli) ve Çelê (Çukurca) ilçeleri ile Gever’e (Yüksekova) bağlı Bajêrge (Esendere) beldesi, Sêrt’in Hawêl (Baykan) ve Dihê (Eruh) ilçelerinde seçimin iptali için başvuruda bulundu. Çelê, Hawêl ve Dihê’de yapılan başvurular ilçe ve il seçim kurulları ile YSK tarafından reddedildi. 

AKP TÜM RAKİPLERİNE İTİRAZ ETTİ

AKP DEM Parti’nin kazandığı belediyelerin yanı sıra CHP tarafından kazanılan birçok belediye için de itirazda bulundu. Dersim’in Peri (Akpazar) beldesinde, AKP’nin itirazı üzerine seçimin yenilenmesine karar verildi. Yine Erdexen’da 176 oy farkla CHP adayı Faruk Demir’in kazandığı seçime AKP adayı Yunus Baydar itiraz etti. İlçe Seçim Kurulu seçimin yenilenmesine karar verirken, İl Seçim Kurulu ise bu kararı iptal etti. Öte yandan Çıldır’da AKP ve CHP adaylarına 452’şer oy çıktı. CHP adayının geçersiz oylar için yaptığı başvuru reddedilirken, kazananın kurayla belirlenmesine karar verildi. Kuradan AKP’li aday çıktı. 

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde ise seçimi 1 oyla İYİ Parti’ye kaybeden AK Parti’nin itirazı sonrası İl Seçim Kurulu seçimlerin tekrarlanmasına karar verdi. 

MHP DE GERİ KALMADI

Kayseri Pınarbaşı’nda CHP’li adayın kazandığı seçim sonrasında MHP’li yetkililer, mühürsüz oy torbaları kullanıldığı iddiasıyla seçimin iptal edilmesi için Pınarbaşı İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu. Kurul, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. CHP seçimlerin yenilenmesi kararına itiraz etti ancak kabul edilmedi. İlçedeki seçmen 2 Haziran’da yeniden sandığa gidecek. Nevşehir Ürgüp’te de CHP’nin seçimleri kazanması üzerine MHP tarafından yapılan itiraz İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi. Ancak İl Seçim Kurulu’na yapılan itiraz sonucu seçimlerin yenilenmesi kararı verildi. CHP ise karara karşı YSK’ye itirazda bulundu. 

AKP’YE KABUL CHP’YE RET

İstanbul’da büyük bir yenilgi yaşayan AKP, CHP tarafından kazanılan belediyelere itiraz etti. İstanbul Gaziosmanpaşa’da AKP’nin itirazı üzerine oylar yeniden sayılırken, CHP’li aday seçimleri kazandı. Yine Tuzla ve Beykoz’da da AKP’nin itirazları ilçe seçim kurulları tarafından kabul edilirken, CHP’nin itirazı üzerine YSK oyların yeniden sayılması kararını iptal etti. Artvin’in Yusufeli ilçesinde AKP’nin itirazı üzerine oyların sayımı yeniden yapıldı. Başkanlık yarışını 47 oy farkla önde bitiren CHP’nin adayı Barış Demirci’nin oyu 1 oy artarak fark 48’e çıktı. 

CHP’nin Arnavutköy, Bahçelievler, Fatih, Pendik, Ümraniye ve Zeytinburnu’nda yaptığı itirazlar ise ilçe seçim kurullarınca reddedildi. Öte yandan CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediyesi seçimleri için yaptığı itiraz İl Seçim Kurulu tarafından reddedilirken, CHP YSK’ya başvuru yaptı. Fakat YSK başvurusu görüşülmeden AKP’li adaya mazbata verildi. Semsur’un Besni ilçesinde de CHP’nin, kısıtlıların oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptali için yaptığı başvuru reddedildi. Kocaeli Körfez ilçesinde de bin 395 oyla AKP’nin kazandığı seçime CHP tarafından oyların yeniden sayılması yönünde yapılan itiraz İlçe Seçim Kurulu’nca reddedildi. AKP’li adayın kazandığı Konya Karapınar’da da CHP tarafından yapılan oyların yeniden sayılması başvurusu, İlçe Seçim Kurulu’nca reddedildi. MHP’nin kazandığı Kırklareli’nde ise CHP tarafından yapılan oyların yeniden sayılması talebi, ilçe ve il seçim kurullarınca reddedildi. 

AKP-MHP ARASINDA SİLAHLI KAVGA

Xarpêt’in Keban ilçesinde ise MHP’nin kazandığı seçime AKP tarafından, Axîn (Ağın) ilçesinde AKP’nin kazandığı seçime MHP tarafından itiraz edildi. MHP itiraz gerekçesinde sahte su abonelikleri yaparak ilçeye usulsüz bir şekilde ikamet taşımasının yapıldığını ileri sürdü. AKP yine Sîvrîce (Sivrice) ilçesinde de YRP tarafından kazanılan seçim sonucuna itiraz ederek oyların yeniden sayılmasını istedi. Yine Gümüşhane’de MHP’nin kazandığı seçime AKP, Bayburt’ta AKP’nin kazandığı seçime MHP tarafından itirazlarda bulunuldu. Her iki ilde de yapılan oyların yeniden sayımında sonuçlar değişmedi. 

Çorum Uğurludağ ilçesinde de belediye başkanlığını 13 oy farkla AKP’li adayın kazandığı seçimin sonuçlarına MHP itiraz etti. Seçimlerde 92 oyun geçersiz sayıldığını belirten MHP’liler, oyların yeniden sayılmasını istedi. İlçe ve il seçim kurulunun itirazı reddetmesi üzerine MHP YSK’ye başvurdu. İlçede iki partili grup arasında silahlı kavgalar da yaşandı. 

PARTİ VE ADAY KARIŞTI

Samsun’un Bafra ilçesinde seçimlere katılmadığı halde oy pusulasında Memleket Partisi’nin logosu ve bu logonun altında da DSP’nin adayının yer almasına CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi, Yeniden Refah Partisi ve DSP tarafından itiraz edildi. Seçimlerin iptal edilmesi için yapılan başvurular İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildi.