Selahattin Demirtaş: Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor

Selahattin Demirtaş: Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor
Yayınlama: 29.04.2023

Tutuklu bulunan Selahattin Demirtaş ilk defa muhalefetin üstünlüğü ele geçirdiğini ve toplumdaki değişim rüzgârını arkasına aldığını söyledi. Demirtaş, ‘Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor ve 14 Mayıs’ta büyük kaybedecek’ dedi.

Edirne Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP EŞ Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, seçim sürecine dair konuştu. Demirtaş, ‘ilk defa muhalefet üstünlüğü ele geçirmiş ve toplumdaki değişim rüzgârını arkasına almış durumda. Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor ve 14 Mayıs’ta büyük kaybedecek’ dedi.

Kürt sorunun Meclis’te çözülmesi gerektiğine dair öneride bulunan Demirtaş, “Öncelikli adım, Meclis’te bir komisyon kurulması olabilir. Herkes yol, yöntem dahil tüm önerilerini bu komisyona sunar, buradan çıkacak yol haritası doğrultusunda ilerleme sağlanıré” ifadelerini kullandı.

Yeni Yaşam gazetesinden Hüseyin Kalkan’ın sorularını yanıtlayan Selahattin Demirtaş’ın verdiği yanıtlar şöyle:

Seçimler yaklaşırken nasıl bir ülke manzarası görüyorsunuz?

Türkiye 2015’ten bu yana, bir tür diktatörlükle yönetiliyor. O günden bugüne yapılan referandum ve seçimlerin tamamı adaletsiz bir şekilde, baskı ve zulüm ortamında oldu. Bu seçimlere de aynı ortamda gidiyoruz ama sonuç öncekiler gibi olmayacak. Çünkü ilk defa muhalefet üstünlüğü ele geçirmiş ve toplumdaki değişim rüzgârını arkasına almış durumda. Yıkılmaz denilen tek adam rejimi bugün tel tel dökülüyor ve 14 Mayıs’ta büyük kaybedecek.

Bu seçimleri kritik kılan faktörler nedir?

Her şeyden önce bir parti devletinin, kurumsal bir diktatörlüğe geçip geçmeyeceği belirlenecek bu seçimlerde. Eğer muhalefet kazanır ve Yeşil Sol Parti de Meclis’te güçlü bir şekilde yerini alırsa demokratikleşme tartışmaları hız kazanacak ve birçok sorun gibi Kürt sorunu da çözüm perspektifleriyle birlikte gündeme girecektir. Bu seçimler, Cumhuriyet’in 100. yılında, demokratik cumhuriyete gidişin önünü açabilecek nitelikte. Bu açıdan tarihi öneme sahip.

‘MECLİS’TE BİR KOMİSYON KURULMASI OLABİLİR’

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Kürt sorununun Meclis’te çözüleceğini söylüyor. Kürt sorununun Meclis’te çözülmesi için ne gibi adımlar atılmalı?

Elbette geçmişte birçok deneyim yaşandı, bunlardan yola çıkarak en uygun formülün bulunabileceğini düşünüyorum. Yapılması gereken çok iş, atılması gereken birçok adım var. Öncelikli adım, Meclis’te bir komisyon kurulması olabilir. Herkes yol, yöntem dahil tüm önerilerini bu komisyona sunar, buradan çıkacak yol haritası doğrultusunda ilerleme sağlanır. Yeter ki siyasi irade, çözüm konusunda bir kararlılık ortaya koyabilsin. Gerisi demokratik ve özgür tartışma ortamında şekillenir ve akılcı olanda mutlaka uzlaşı sağlanır.

Yeşil Sol Parti ile Emek ve Özgürlük İttifakı’nın alacağa sonuç, önümüzdeki süreci nasıl etkiler?

Yeşil Sol Parti ve ittifak bileşenleri, yeni parlamentonun ana muhalefet görevini üstlenecektir. İktidarda kim olursa olsun etkili bir denetim ve parlamentonun çözüm gücü haline gelmesi konularında hayati bir role sahip olacaklar. Muhtemelen yasa ve anayasa yapımı konularında da anahtar güç Emek ve Özgürlük İttifakı’nda olacaktır. Bu nedenle tek bir milletvekilliği bile tarihi öneme sahiptir. Bizim de hedefimiz, ulaşabileceğimiz maksimum milletvekilliği sayısına ulaşmak olmalıdır. Hedef yüz vekil, Meclis’te güçlü temsil.

‘DÖRT BİR KOLDAN CANLA BAŞLA FEDAKÂRCA ÇALIŞMA YÜRÜTÜLÜYOR’

Seçim kampanyalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Erdoğan ve avaneleri, devletin tüm olanaklarını kullanmalarına rağmen etkili olamıyorlar. Heyecan yaratan ve rüzgârı arkasına almayı başaran muhalefettir. Maalesef Yeşil Sol Parti’yi burada televizyondan izleyemiyoruz ama avukatlarımızın aktardığı kadarıyla yedi bölgede dört bir koldan canla başla fedakârca çalışma yürütülüyor. Gençlerin ve kadınların, kampanyada çok daha fazla görev alması gerekir, artık son haftalara girdik. Herkes tam zamanlı olarak kendini Yeşil Sol Parti çalışmalarına katmalı, sandıklar için görev almalıdır.

‘BİZ, HALKIMIZIN YENİ BİR TARİHİ ZAFERE İMZA ATACAĞINA İNANIYORUZ’

Türkiye ve Kürdistan halklarına seçimle ilgili çağrınız nedir?

Bu seçim dünyanın sonu değil ama barış ve demokrasi için, yoksulluğun, işsizliğin son bulması için tarihi fırsatlar yaratabilir. Herkes tam bir sorumluluk bilinciyle seçim çalışmalarına katılmalı ve oy vermekle yetinilmeyeceğini bilerek hareket etmelidir. Biz, halkımızın yeni bir tarihi zafere imza atacağına inanıyoruz. Bu vesileyle herkese başarı dileklerimizle birlikte sıcak, içten selam, sevgilerimizi gönderiyoruz.(Kaynak)