Serhat’ta sel: 1 kişi yaşamını yitirdi, evler su altında

Serhat’ta sel: 1 kişi yaşamını yitirdi, evler su altında
Yayınlama: 10.07.2024

Serhat bölgesinin kuzey kentleri Erzirom ve Agirî’nin ilçelerinde kuvvetli yağışlardan dolayı sel meydana geldi. Qereyazî ilçesinde koyunlarını otlatan 23 yaşındaki Yakup Eren, sulara kapılarak yaşamını yitirdi.

Erzirom’un Tatos (Tekman), Qereyazî (Karayazı) ve Xorasan (Horasan) ilçelerinde Agirî’nin ise Zêtka (Eleşkirt) ve Bazîd (Doğubayazıt) ilçelerinin birçok kırsal mahallesinde kuvvetli yağışlardan dolayı sel meydana geldi.

TATOS

Tatos’un, Hecîcergo, Merxok, Şem, Qilêçî ve Melemihemed kırsal mahallelerinde kuvvetli yağışlardan dolayı sel meydana geldi. Hecîcergo ve Merxok köylerinin yakınlarında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nce (DSİ) dere üzerine yapılan su setinin patlaması sonucu köylerde büyük hasar meydana geldi. Yağıştan kaynaklı patlayan barajın suları sel olup köylere doğru aktı. Selle birleşen baraj suyu köylerde büyük hasara neden oldu. Sel sonucunda, birçok araba, onlarca ev ve ahır zarar gördü. Hayvanlarını selden dolayı kurtarmaya çalışan köylüler, setin patlamasıyla yüzlerce hayvanın sel sularına kapıldığı belirtildi. 

QEREYAZÎ

Qereyazî ilçesine bağlı kırsal Sukanok Mahallesi’nde ise sağanak sonrası debisi yükselen dereyi geçerken suya kapılan çoban Yakup Eren’in (23) cansız bedenine ulaşıldı. Eren’in sabah saatlerinde düştüğü yere 40 kilometre uzaklıktaki Agirî’nin Dûtax ilçesine bağlı Çello köyü girişindeki derenin kenarında bulundu. Eren’in cenazesi Karayazı Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

XORESAN

Xoresan ilçesinde ise meydana gelen sel nedeniyle bazı mahallelerde su baskınları yaşandı. Kadıcelal, Akçatoprak, Ağıllı ve civar bazı mahallelerde etkili olan şiddetli sağanak, sele neden oldu. Mahallelerdeki dereler taştı, Kadıcelal köyünde sele kapılan 12 büyükbaş hayvan öldü. Kırsal mahallelerde bazı tarım arazileri, ev ve ahırları su bastı.

AGIRÎ

Şiddetli yağışların meydana geldiği Agirî’nin Zêtka (Eleşkirt) ve Bazîd (Doğubayazıt) ilçelerine bağlı kırsal mahallelerde de sel meydana geldi.  Zêtka ilçesine bağlı Avxark köyünde evler, ahırlar, yollar ve tarım arazileri zarar gördü.