Siyasetçi kadınlar Rojava’daki saldırıları kınadı

Siyasetçi kadınlar Rojava’daki saldırıları kınadı
Yayınlama: 21.06.2023

AMED – Amed’te toplanan TJA, Yeşil Sol ve HDP’li kadınlar, Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırıları kınayarak, saldırılarla Kürt kadınlarının hedef alındığını belirtti. 

Özgür Kadın Hareketi (TJA), Yeşiller Sol ve Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP), 14 ve 28 Mayıs sonrası seçim sonuçlarına ve yeni dönem inşasına ilişkin Eğitim Sen 1 No’lu Şubesi’nde toplantı gerçekleştirdi. Toplantıya çok sayıda kadın katıldı. Demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler için gerçekleştirilen saygı duruşu ardından HDP Parti Meclisi (PM) üyesi Emine İnan, kısa bir değerlendirme yaptı.   

‘KÜRT KADINLARI HEDEF ALINIYOR’

İnan, sözlerine Qamişlo-Tirbespiyê yolu üzerinde gerçekleşen ve Qamişlo Kanton Meclisi Eşbaşkanı Yusra Derwêş ile yardımcısı Liman Şiwêş ve şoförü Fırat Tuma’nın yaşamını yitirdiği saldırıyı kınayarak başladı. İnan, “Yusra Derwêş, Liman Şiwêş ve Fırat Tuma şahsında bütün özgürlük şehitlerini anıyoruz. Bizim değerlere borcumuz var. Bu hava saldırıları sıradan değil, bilerek hedef gösterilerek arkadaşlar katlediliyor. Bu bir mesajdır, Bakur’da başaramadığını Rojava’da intikam alarak başarmaya çalışıyor.  Özellikle Kürt kadın hareketi hedef alınıyor. Biz bunun farkında olmalıyız. Hiçbir saldırı sıradan değil” dedi. 

‘KADIN HARKETİ ÖNCÜ OLDU’

Seçim süreci ve sonrası için eleştiri-özeleştiri toplantıları yapacaklarını ve akabinde halk buluşmaları gerçekleştireceklerini söyleyen İnan, “Bugün Türkiye ve Kürdistan da bu toplantılar alınırken sıradan yaklaşmamak lazım. Bu toplantıların önemsenmesi gerekir. Kadın hareketi çok önemli bir zamandan geçiyor.  Bir seçim süreci yaşandı hem merkezi hem ilçelerde kurulan koordinasyonlarla bu süreci yürüttük. Kadın hareketi bu sürecin öncüsü oldu rolünü oynadı. Mücadele bitmiş gibi hareket etmek gibi moralsizlik bütün kurumlarımızda kendini gösterdi. Ama bir seçim mücadeleyi belirlemez, her şey bitti anlamına gelmez. Hepimiz bu sürecin sorumlusuyuz. Biz bu sürecinin neresindeydik, cevap olduk mu? Kadın hareketi olarak öncülük ettik ama doğrultu noktasında tartışmalar yapacağız” diye belirtti. 

İnan’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti.