Soma’da 301 maden işçisi anıldı

Soma’da 301 maden işçisi anıldı
Yayınlama: 13.05.2022

Soma’da 301 maden işçisini ölümünün anmasında konuşan Somalı madenciler, sorumlularının cezasız kalmasına tepki göstererek, sorumlunun kapitalist sistem ve iktidarın sorumlu olduğunu söyledi.  

Bağımsız Maden İşçileri Sendikası (Bağımsız Maden- İş) Soma’da 301 maden işçisinin ölümünün yıl dönümüne ilişkin Soma’da açıklama yaptı. Soma Hükümet Meydanı’nda toplanan kitle açıklamanın yapıldığı Madenci Anıtına kadar yürüdü. “301’i unutmadık, unutturmayacağız” ve “Önderlerimizin yolunda düşmana korku dosta umut olmaya geliyoruz” pankartlarının açıldığı açıklamada sık sık “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” ve “Gün gelecek devran dönecek patronlar işçiye hesap verecek” sloganları atildi. Açıklamaya yaşamını kaybeden madencilerin aileleri ve maden işçilerinin yanı sıra Nakliyat İş, PTT Sen temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

‘SOLUKSUZ ÇALIŞACAĞIZ’

Madenci Anıtı’nın önünde yapılan açıklamada konuşan Bağımsız Maden-İş üyesi Ferhat Akılma, “Kardeşlerimizin hakkını arayan madencileriz ” dedi. Akılma, “301’iz. Bu mücadelelerin önderleri mücadeleyi aydınlatan Tahir Çetin’iz. Ali Faik’iz. Düşünmediler asla bunlar kimler diye. Bizi bir parlayıp sönen yıldız zannettiler. Hafızamızın güçlü olduğunu bilmiyorlardı. 5 yıl, 10 yıl, 30 yıl geçse de hatırlarız. Yasımızı öfkeye, öfkemizi mücadeleye çevirdik. Katil patronlara, onları kollayan adalete karşı birbirimizden başka bir yolumuz olmadığını gördük öğrendik. Ant olsun ki tüm maden havzalarında bu mücadele kazansın diye soluksuz çalışacağız” diye belirtti.

SORUMLULAR CEZA ALSIN TALEBİ

301 madencinin katiline sebep olan patronların ve yöneticilerin hak ettikleri cezaları alması gerektiğini anlatan Akılma, “301 madencinin ailelerini savundular diye bugün hapiste olan başta Selçuk Kozağaçlı ve Can Atalay olmak üzere tüm avukatların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

DÜZEN ESKİYE DÖNDÜ

Maden işçisi İdris Sarıkaya, “301, kader ve fıtrat değildir. 301, para hırsının, zenginliğe zenginlik katmanın bedelidir. Bu yolda öldük ve geri dönmedik. Ama bize söz veren milletvekilleri verdikleri sözlerden döndü. 301’den sonra iş şartlarında iyileştirme yapıldı. Ancak aradan zaman geçince her şey eskisi düzene geri döndü. Yetkilileri yeni katliamlar yaşanacak diye uyardık. Bu uyarının hemen ardından Polyak Madencilikte patlama yaşandı. Yeni patlamalarda yaşanacak” dedi.

‘NEREDESİNİZ’ SİTEMİ

Eşi Mustafa Kaya’yı kaybeden Naciye Kaya, “8 yıldır adalet arıyoruz, yeni 301’ler yaşanmasın diye adalet aradık. Ama bulamadık. Böyle giderse yeni 301’ler, 501’ler de yaşanır. Bize söz verenler, ‘Babamın oğlu olsa hesap sorarım’ diyenler. Nerede? Somalı maden işçileri nerede? 301 insanın anısına sahip çıkışın istiyoruz” ifadelerini kullandı.

‘DAHA ÇOK BABA GİTMESİN’

Babasını kaydeden Nagehan Yılmaz, mahkeme sürecinden bahsederek, “Duruşma salonunda mücadelemizi dimdik verdik. Ama sonucu işçi başına 8 gün ceza oldu. Ama biz mücadelemizi sonuna kadar vermeye devam edeceğiz. 301 sadece bir rakam değil. Bundan sonraki süreç çok önemli. Daha dik durarak ceza almaları için mücadele vereceğiz. Daha çok baba gitmesin” diye belirtti.

‘SORUMLU İKTİDAR’

Nakliyat İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu “Katliamının birinci derece sorumluları kapitalist sömürü düzeni, işçileri görmezden gelen sarı sendika ve önlem almayan siyasi iktidardır. Kader, fıtrat diyerek kimse bu katliamın sorumluluğunu üstünden atamaz. Para babalarına, kapitalist sisteme karşı verdiğimiz mücadele en haklı mücadeledir” dedi.

MÜCADELE VURGUSU

Bağımsız Maden-İş Sendikası Gökay Çakır şunları söyledi: “Bize ‘çapulcu’ dediler. Evet, biz Ordulu, Zonguldaklı, Somalı çapulcularız. Ama verdiğimiz mücadeleyle 60 senedir kazanılamayan hakları kazandık. Fazlasını almak için mücadeleye devam edeceğiz.”

‘ADALET GETİREMEZ’

Bağımsız Maden-İş Örgütlenme Uzmanı Başaran Aksu, “İşçiye 4 bin 250 lira veren bu sistem işçiye adalet getiremez. İşçi katilleri 8 gün cezaevinde kalırken, Soma davasının avukatları Selçuk Kozağacli ve Can Atalay ise tutuklanıyor. Bir avuç madenci dövüşe dövüşe yasa çıkardı. Biz işçiler olarak kol kola girersek, korkmadığınız zaman değerimiz oluyor. Selam olsun korkmayanlar, 301’e” diye konuştu.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.